Çağla\'nın Glütensiz Meyveli Crumble Tatlısı Tarifi

Çağla'nın Glütensiz Meyveli Crumble Tatlısı Tarifi

Bu tatlıda alttaki meyveler reçel kıvamında, üzerinde ise çıtır hamur pek lezzetli olacaktır. Her mevsimin meyvesiyle her zaman yapabileceğiniz güzel bir tatlı.
(0)
Hazırlama 1 saat
4 Kişilik

Çağla'nın Glütensiz Meyveli Crumble Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Çağla'nın Glütensiz Meyveli Crumble Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Çağla\'nın Glütensiz Meyveli Crumble Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Derin bir kabın içine; un, yulaf ezmesi ve tarçını koyun. Varsa çekilmiş fındık içini katın. Yağı ocak üstünde eritip hemen alın ve biraz bekletip ılıtın. Sonra da kaşık kaşık unlu karışıma ekleyip bir taraftan da iki avucunuzun arasında hamuru sıkıştırın.
  2. Amacımız pirinç tanesi gibi dökülen, parça parça hamur elde etmek. (Tıpkı Anadolu’nun umaç-oğmaç çorbasının hamuru gibi.) Yani biraz kuru, sert ve kırılan bir hamur olmalı.
  3. Bu arada en az 30 cm çapında ve yüksekliği en az 10 cm olan fırın kabının altını sıvı yağ ya da tereyağı ile yağlayın.
  4. Yıkanmış kayısıyı ve soyulmuş şeftaliyi kuşbaşı et formunda doğrayıp, büyük bir kaseye koyun. Varsa dut ve blueberryi de ilave edin. Tüm meyveleri karıştırın.
  5. Şeker ve nişastayı katıp tekrar karıştırın. Sonra da yağlı kalıbın altına yerleştirin. Üzerine dağınık hamurunuzu serpiştirerek koyun, meyvelerin üzerini kapatın.
  6. Fırını 10 dakika önceden alt-üst ayara getirin. Sıcak fırında, hamurun üzeri kızarıncaya dek en az 45-50 dakika pişirip çıkarın. Biraz ılınınca kaşıkla servis yapın. Dondurma çok yakışır. Alttaki meyveler reçel kıvamında, üzerinde ise çıtır hamur pek lezzetli olacaktır.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle