Havuçlu İrmik Helvası Tarifi

Havuçlu İrmik Helvası Tarifi

Ne çok sıcak ne çok soğuk, bu tatlının en lezzetli ılık halidir.
(0)
Hazırlama 30 dakika
8 Kişilik

Havuçlu İrmik Helvası Tarifi için Malzemeler

Havuçlu İrmik Helvası Tarifi Hazırlanışı

Havuçlu İrmik Helvası Tarifi Tarifi
  1. Margarin orta boy teflon tencerede hafifçe kızdırılıp hemen içine soyulup rendelenmiş havuç ve dolmalık fıstıklar eklenir. Sürekli karıştırılarak, havuçlar altın sarısı renk alıncaya kadar, 2-3 dakika kadar kavrulur.
  2. Üzerine hemen irmik aktarılıp tahta bir kaşlıkla sürekli karıştırılarak, kısık ateşte yaklaşık 20 dakika, irmiğin rengi iyice sararıp kahverengiye dönünceye kadar kavrulmaya devam edilir. Irmik taneleri birbirine yapışmaya başladığında yeteri kadar pişmiş demektir.
  3. Diğer taraftan, sıcak süt ve toz şeker derin bir kapta karıştırılır. Şeker iyice eriyinceye kadar arada sırada karıştırılır. Rengi iyice sararan ve annelerimizin deyimiyle “miyanesi gelen” irmiğin üzerine, şekerli sıcak süt eklenir. Hızla ve 1 dakika kadar karıştırılıp tencerenin kapağı hemen kapatılır.
  4. Çok kısık ateşte irmiğin sütü çekmesi için 5 dakika hiç karıştırmadan pişirilir. Ocaktan alınır ve yine kapağı hiç açılmadan 10 dakika daha bekletilip dinlendirilir. Sıcakken servis tabağına aktarılır. Ilık hale gelmesi beklenip servise sunulur. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle