Demir Tatlısı Tarifi

Demir Tatlısı Tarifi

Bu tatlı, demir kalıplarla yapıldığı için bu adı almıştır. Türkiye'de en çok Erzurum bölgesinde yapılır.
(1)
Hazırlama 15 dakika
6 Kişilik

Demir Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Demir Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Demir Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Hamuru için; tüm malzemeleri sırasıyla derin bir cam kaba aktarırken bir taraftan da tel çırpıcıyla çırparak karıştırın. Çırpmaya devam ederek boza kıvamında (akıcı kek hamuru kıvamı) bir hamur elde edin. Tel çırpıcıyı kaldırdığınızda hamur üzerinde biraz tutunuyorsa kıvamı tamamdır.
  2. Derin kızartma tenceresinde yağı kızdırın. Demir tatlısı kalıplarını kızgın yağa koyun. Kalıpların kızgın hale gelmesi için en az 1-2 dakika bekleyin. Zaten kızartma işlemi boyunca kalıplar sürekli yağın içinde kalacak. Yağın kızıp kızmadığını anlamak için hamurdan küçük bir parça koparıp yağa atabilirsiniz. Hamurdan cos sesi geldiyse ve hemen yukarı çıktıysa yağ kızmış demektir.
  3. Şimdi demir tatlısının kızgın kalıplarını hamurun içine yarım sokun. (tüm kalıbı sokmayın) çıkarıp hemen kızgın yağa sokun ve sallamaya başlayın. Hamur pişmeye başlayınca hamuru bit çatalla itip kalıptan çıkarın. (kalıp kızgın yağın içinde kalsın)
  4. Biraz daha kızaran hamuru el kevgiriyle yağdan alın. Kağıt havlu serdiğiniz tabağa koyun. Biraz beklettiğiniz hamurları ılık haldeki şerbete atın. Çıkarıp bol ceviz ya da isteğe bağlı olarak dondurma ile servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle