Krem Karamelli Kek Tarifi

Krem Karamelli Kek Tarifi

Bir gece buzdolabında beklettikten sonra servis yaparsanız daha lezzetli olur.
(0)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Krem Karamelli Kek Tarifi için Malzemeler

Krem Karamelli Kek Tarifi Hazırlanışı

Krem Karamelli Kek Tarifi Tarifi
  1. Bu çok farklı kek için özel bir kalıp ayarlamak gerekiyor. Varsa en büyük boy (30 santim çapında) kelepçeli kek kalıbı kullanın. Ya da en az 25 santim çapında fırına dayanıklı bir cam ya da porselen tencere kullanın. Kek hamurunu küçük kek kalıplarına da dökebilirsiniz.
  2. Karamel sosu hazırlamak için; tozşeker, limon suyu ve suyu çok küçük bir çelik tencereye koyun. Kısık ateşte, hiç karıştırmadan altın sarısı oluncaya kadar pişirin. Şeker önce eriyip sulanır, sonra sapsarı, hemen sonrasında da kahverengi olur. İşte tam bu sırada tencereyi ocaktan alın ve bekletmeden (çünkü beklerse sertleşir) kalıba aktarın. Kalıbı sağa sola çevirip karamel sosu kalıbın dibine ve kenarlarınaa yayın. Bir kenara koyun ki sertleşsin.
  3. Diğer taraftan, krem karameli hazırlamak için; tüm malzemeleri derin bir kaba koyup mikserle ya da tel çırpıcı yardımıyla 1 dakika kadar çırpın. Karışımı sertleşen karamelin üzerine aktarın. Keki yapmak için; oda sıcaklığında beklemiş olan yumurtaları derin bir kaba kırıp tozşekeri katın ve mikserle 2 dakika çırpın. Süt, (ılık olsun) sıvıyağ, kabartma tozu, kakao ve unu ekleyip iyice çırpın. Bu kek karışımını da kalıba aktarın. Merak etmeyin, alttaki karışımla kek hamuru önce birbirine karışacak, ama pişince kat kat olacak. Ayrıca kalıptan taşacak gibi olur, telaş etmeyin.
  4. Kek kalıbını kenarları yüksek bir fırın tepsisine dikkatlice oturtun. Bu fırın tepsisine kalıbın yarısına gelecek miktarda sıcak su koyun.  5 dakika önceden ısıtıp 180 dereceye ve alt üst konuma ayarladığınız fırında 55-60 dakika pişirip çıkarın. Soğutun ve bir gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün ters çevirip servise sunun. Afiyet olsun...  
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle