Karamelli Lokma Tatlısı Tarifi

Karamelli Lokma Tatlısı Tarifi

Şerbet dökmediğiniz lokma tatlısının üzerine pudra şekeri serpiştirebileceğiniz gibi reçel ya da bala batırarak da yiyebilirsiniz.
(0)
Hazırlama 20 dakika
6 Kişilik

Karamelli Lokma Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Karamelli Lokma Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Karamelli Lokma Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Karamelli şerbet için; şekeri küçük bir tencereye koyup kısık ateşte tahta kaşıkla arada sırada karıştırarak erimesini bekleyin. Şeker once eriyip sulanacak, sonra da sararıp kahverengi olacaktır. Işte tam bu sırada başınızı geri çekip sıcak suyu tencereye aktarın. Etrafa sıçrayan şeker once katılaşıp sobra tekrar erimeye başlayacaktır. Şerbeti karıştırarak şekeri eritin. Şerbet hazırdır ocaktan alın. Isterseniz ocaktan aldıktan sonra 1,5 su bardağı kadar hazır süt kreması katın. Çok lezzetli olan bu şerbeti soğumaya bırakın.
  2. Lokma hamuru için; ılık suyun içine toz kuru mayayı koyup kaşıkla karıştırın. 5 dakika kadar bekleyip kabarmasını sağlayın. Unu derin bir kaba koyun. Kabaran kuru mayayı suyuyla birlikte ekleyin.
  3. Yağı da azar azar ilave ederek yoğurmaya başlayın. Kulak memesinden daha yumuşak hamur elinize yapışacaktır. Zaten lokma hamuru vıcık vıcık olur. Son olarak, yumurtayı da kırıp hiç karıştırmadan oda sıcaklığında 30 dakika kadar bekletin. Sonra yumurtayı çatalla çırparak hamura yedirin.
  4. Bol miktarda yağı küçük bir tencerede kızdırın. (böylece kızartma hacminiz artacaktır)
  5. Ayrıca, ufak bir kaseye bir miktar sıvıyağ koyup bir tatlı kaşığını bu yağa batırıp, hamurdan fındık büyüklüğünde parçalar kopararak kızgın yağa elinizle sıyırarak bırakın. Ilk kızartmaya başladığınızda şekilleri bozuk olabilir kızartma işlemine devam ettikçe eliniz alışacaktır.
  6. Tencereyi yavaş yavaş sallayarak lokmaların her tarafını altın sarısı oluncaya kadar kızartın. Bu işi yaparken kaşığı her seferinde sıvıyağa batırmak kaşığın hamura yapışmamasını sağlayacaktır. Bir el kevgiriyle süzerek aldığınız sıcak lokmaları soğuk şerbete atıp bir dakika kadar bekletin ve yine süzerek çıkarın. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle