Ananaslı Pandispanya Tarifi

Ananaslı Pandispanya Tarifi

Bu pastayı kayısılı, armutlu ya da elmalı da yapabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Ananaslı Pandispanya Tarifi için Malzemeler

Ananaslı Pandispanya Tarifi Hazırlanışı

Ananaslı Pandispanya Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları derin bir kaba kırıp üzerine tozşekeri ve sıvıyağı ekleyin. Mikserin yüksek devriyle yaklaşık 2-3 dakika, köpük köpük olup koyu ayran kıvamına gelinceye kadar çırpın.
  2. Diğer taraftan, un, vanilya ve kabartma tozunu başka bir kaba aktarıp elinizle karıştırın. Sonra da bu unlu yumurtalı karışımın üzerine ilave edin. Tahta bir kaşık ya da plastik spatulayla karıştırarak malzemeleri birbirine iyice yedirin. Böylece boza kıvamında sulu bir hamur elde etmiş olacaksınız.
  3. Diğer taraftan, 20-25 santim çapındaki kenarları yüksek (mümkünse kelepçeli) bir kek kalıbını ocağın üzerine koyun.
  4. Karamel yapmak üzere ; tozşeker, su ve limon suyunu kalıbın içine aktarın. Ateşi yakın. Ve çok kısık ayara getirin. Bir tahta kaşıkla yavaş yavaş karıştırarak kısık ateş üzerinde şekeri pişirin. Seker önce sararıp hafif sulanacak, sonra da rengi hızla kahverengiye dönüşüp karamelleşicektir.
  5. Işte tam bu sırada kalıbı ateşin üzerinden alın ve hemen içine suyunu süzdürdüğünüz ananas dilimlerini dizin. Aralarda kalan boşluklara küçük ananas parçaları ya da renkli meyve şekerlemelerini yerleştirin.
  6. Hazırladığınız hamuru ananasların üzerine dikkatlice boşaltın. Pandispanyayı, 10 dakika önceden ısıtıp 160 dereceye ayarladığınız fırında, kabarıp üzeri altın sarısı oluncaya kadar, en az 25-30 dakika pişirin.
  7. Fırından alıp soğumasını bekledikten sonra kalıptan çıkarın. Pastayı ters çevirip ananasların olduğu tarafı üste getirerek servise sunun. Üzerine konserve ananas suyunu gezdirin. Dondurma eşliğinde, dilimleyerek servise sunabilirsiniz. Afiyet olsun….
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle