Çilekli Krem Karamel Tarifi

Çilekli Krem Karamel Tarifi

Kıvamını yumurtadan alan, yağ içermeyen bir tatlıya ne dersiniz?
(0)
Hazırlama 30 dakika
8 Kişilik

Çilekli Krem Karamel Tarifi için Malzemeler

Çilekli Krem Karamel Tarifi Hazırlanışı

Çilekli Krem Karamel Tarifi Tarifi
  1. Karameli yapmak için; 1 su bardağı şekeri büyük bir cezveye (dibi kalın olmalı) koyup kısık ateşte, arada sırada karıştırarak şeker eriyinceye kadar pişirin. Gözünüzü şekerden hiç ayırmayın.
  2. Şeker tamamen eriyince sulanır ve hemen rengi sararıp kahverengiye dönüşür. Tam bu sırada karameli ocaktan hemen alın. Karamelize olan şekeri tek kişilik krem karamel kaplarına ya da cam kaseye aktarın.
  3. Kapları sallayarak karamelize olmuş şeker donmadan kapların dibine ve kenarlarına bulaşmasını sağlayın. Büyük kase kullanacaksanız karamelin hepsini kaseye boşaltıp kaseyi sallayarak karamelin kasenin iç çeperlerine bulaşmasını sağlayın.
  4. Diğer taraftan, süt ve şekeri orta boy bir tencerede, şeker eriyene kadar pişirin. Kaynamasını beklemeden ocaktan alın ve ılık hale gelmesini bekleyin.
  5. Oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları, vanilya ve rendelenmiş limon kabuğunu derin bir kaba koyup mikserin yüksek devriyle 2-3 dakika kadar çırpın. Köpük köpük olan yumurtaları ılık sütün içine aktarın ve tahta kaşıkla karıştırın.
  6. Sütlü karışımı küçük kalıplara ya da büyük bir kalıba ağız kısmında 1 parmak boşluk kalacak şekilde aktarın. Fırın tepsisinin yarıdan fazlasını sıcak suyla doldurun ve kalıpları bu suyun içine oturtun.
  7. Krem karamelleri 175 dereceye ayarladığınız fırında en az 1 saat kadar pişirin. Piştiğini anlamak için içlerine kürdan batırın. Eğer kürdan temiz çıkarsa karameller pişmiş demektir.
  8. Kalıpları fırından çıkarıp soğumalarını bekledikten sonra buzdolabında en az 1 gece bekletin. Servise sunarken ince bir bıçağın ucuyla kenarlarını kalıptan ayırın ve kalıbı tabağa ters çevirin. Üzerini taze meyvelerle süsleyerek servise sunun. Ben çileği tercih ettim.
  9. Not: Krem karamelin kalıptan çıkarılması her zaman risk taşır, çevirirken dağılabilir. İsterseniz kaşıkla servis yapabilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle