Kayısılı Fransız Pudingi Tarifi

Kayısılı Fransız Pudingi Tarifi

Sıcak havalarda en sevdiğim tatlı sütlü ve meyveli tatlılardır. Bu tarif de onlardan biri.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Kayısılı Fransız Pudingi Tarifi için Malzemeler

Kayısılı Fransız Pudingi Tarifi Hazırlanışı

Kayısılı Fransız Pudingi Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları derin bir kaba kırıp tozşekeri ekleyin. Mikserin yüksek devriyle, hafifçe katılaşıp boza kıvamına gelinceye kadar, 3-4 dakika çırpın, (fazla köpürtmemeye çalışın, çünkü köpük bu tatlının donmasını zorlaştırır)
  2. Süt ve vanilyayı küçük bir tencereye aktarıp orta ısılı ateşte kaynatın. Fokur fokur kaynayan sütün içine 6 yaprak jelatini atıp jelatinleri çatalla ezerek sıcak sütün içinde iyice eritin. Jelatinler eriyince kaynayan sütü ocaktan alın.
  3. Sütü, henüz sıcakken, çırptığınız yumurtaların üzerine azar azar ekleyip tel çırpıcıyla sürekli karıştırın. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra tavla zarı büyüklüğünde, küp küp doğranmış kayısıları katıp karıştırın ve soğumasını bekleyin.
  4. Diğer taraftan, 2 poşet kremşantiyi soğuk sütle, mikser yardımıyla, iyice katılaşıp kar gibi oluncaya kadar, en az 3-4 dakika çırpın.
  5. Son olarak, kremşantiyi de soğuyan karışıma ekleyip tel çırpıcıyla karıştırın.
  6. Büyük boy bir cam kaseyi ya da en az 30 santim çapındaki büyük boy kek kalıbını yumuşak margarinle iyice yağlayın. Hazırladığınız karışımı içine aktarın. Karışım fazla gelirse ikinci kalıba da paylaştırabilirsiniz.
  7. Kalıbı ya da kalıpları derin dondurucuya koyup 2 saat kadar bekletin. Çıkarıp buzdolabına koyun ve en az bir gece bekletin.
  8. Ertesi gün kabın altını sıcak suya batırıp yumuşatın ve pudingi servis tabağına ters çevirin. Üzerine kayısıyla çektiğiniz şekeri gezdirin. Tıpkı pasta gibi dilimleyerek servise sunun. Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle