Kayısılı Karamelli Muhallebi Tarifi

Kayısılı Karamelli Muhallebi Tarifi

Kayısı ve karamel bu tatlıda çok iyi bir uyum yakaladı.
(0)
Hazırlama 20 dakika
6 Kişilik

Kayısılı Karamelli Muhallebi Tarifi için Malzemeler

Kayısılı Karamelli Muhallebi Tarifi Hazırlanışı

Kayısılı Karamelli Muhallebi Tarifi Tarifi
  1. Kuru kayısılar kaynar suda 4-5 dakika kadar haşlanıp süzülür. Ilık hale gelince çok küçök küpler halinde doğranır.
  2. Süt, tozşeker, yumurta sarısı ve un orta boy bir tencereye koyulur. Mikserin yüksek devriyle 2-3 dakika, karışım pürüzsüz hale gelinceye kadar çırpılır.
  3. Karışım kısık ateşte, tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak katılaşıp muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Kaynamaya başladıktan 1-2 dakika sonra ocaktan alınıp kaynar halde bir kenarda bekletilir.
  4. Diğer taraftan, tozşeker küçük bir çelik tencereye aktarılıp kısık ateşte, sık sık karıştırılarak eritilir. Şeker tamamen eriyince sulanacak, Daha sonra da rengi koyulaşıp, kahverengi olacaktır. Gözler şekerden ayrılmadan bu noktanın yakalanması gerekir.
  5. Karamelleşen şeker hemen ocaktan alınır ve kaynar haldeki muhallebinin içine aktarılıp hızlıca karıştırılır. Karamel halindeki şekerin top top olmaması için hemen fokurdayan muhallebiye katılması ve hızlıca karıştırılması gerekir.
  6. Vanilya ve tereyağı eklenip mikser yardmıyla 4-5 dakika daha çırpılmaya devam edilir.
  7. Kayısılar 20-25 santim çapında bir borcam ya da porselen kaba serpiştirilir ve üzerine de bademler eklenir. En üste de karamelli muhallebi gezdirilip soğumaya bırakılır. En az 4-5 saat buzdolabında bekletilen muhallebinin üzeirne nescafe ya da kakao serpiştirilir ve kaşıkla alınarak servise sunulur.  Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle