Gönül\'ün Zerdeli Muhallebi Tarifi

Gönül'ün Zerdeli Muhallebi Tarifi

Görüntüsü güzel tadı ayrı güzel bir muhallebi tarifi.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Gönül'ün Zerdeli Muhallebi Tarifi için Malzemeler

Gönül'ün Zerdeli Muhallebi Tarifi Hazırlanışı

Gönül\'ün Zerdeli Muhallebi Tarifi Tarifi
  1. Önce muhallebiyi pişirmek için tüm malzemeleri orta boy bir tencereye aktarın. Tel çırpıcıyla tereyağı ve vanilya hariç tüm malzemeleri iyice karıştırıp sonra orta ısılı ateşin üzerine oturtun.
  2. Sürekli karıştırarak katılaşıp, muhallebi kıvamına gelinceye dek pişirin. Altını kapatıp tereyağını ve vanilyayı ilave edin. Sonra da mikserin orta devriyle muhallebiyi tenceresinde 5-6 dakika kadar iyice çırpın.
  3. Hazırladığınız 8-10 adet kase veya kup bardaklarına muhallebiyi paylaştırın. Üzerine de zerde koyacağınızı düşünerek üst kısmında pay bırakın.
  4. Muhallebileri soğumaya bırakın. Şimdi de zerde için orta boy bir tencereye; su, şeker ve nişastayı koyun. Eğer safran kullanacaksanız, safranı 1 Türk kahve fincanı kaynar suyun içine atın ve sapsarı bir renk verinceye dek bekletin.
  5. Çıkan suyu tencereye aktarın ya da tenceredeki karışıma toz zerdeçalı ekleyin. Orta ısılı ateşin üzerinde, bir tel çırpıcıyla sürekli karıştırarak, katılaşıp kaynayıncaya dek pişirin. Ocaktan alın, karıştırarak hafif ılıtın ve soğuyan muhallebilerin üzerine paylaştırın. İsterseniz dolmalık fıstığı yağsız tavada biraz kavurarak lezzetlendirin ve üzerini süsleyin.
  6. Aralara da kuş üzümü serpip buzdolabında 2-3 saat bekleterek servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle