Krem Karamel Tarifi

Krem Karamel Tarifi

Ağızları tatlandırmak için bu tatlıyı bir de büyük kapta deneyin.
(2)
Hazırlama 2 saat
4 Kişilik

Krem Karamel Tarifi için Malzemeler

Krem Karamel Tarifi Hazırlanışı

Krem Karamel Tarifi Tarifi
  1. Karameli yapmak için; 1 su bardağı toz şekeri ve suyu büyük bir çelik cezveye (dibi kalın olmalı) koyup kısık ateşte, arada sırada karıştırarak şeker eriyinceye kadar pişirin. Şeker tamamen eriyince sulanır ve hemen rengi sararıp kahverengiye dönüşür. İşte tam bu sırada karameli ocaktan hemen alın.
  2. Karamelize olan şekeri tek kişilik krem karamel kaplarına ya da orta boy cam kaseye aktarın. Kapları sallayarak karamelize olmuş şeker donmadan kapların dibine ve kenarlarına bulaşmasını sağlayın. Büyük kase kullanacaksanız karamelin hepsini kaseye boşaltıp kaseyi sallayarak karamelin kasenin iç çeperlerine bulaşmasını sağlayın.
  3. Diğer taraftan, süt ve toz şekeri derin bir kapta, şeker eriyinceye kadar tel çırpıcı veya mikserle 2 dakika çırpın. Oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları ve vanilyayı ekleyip tel çırpıcı veya mikserin yüksek devriyle 1-2 dakika kadar çırpın. Sütlü karışımı küçük kaplara ya da büyük kalıba ağız kısmında 1 parmak boşluk kalacak şekilde aktarın. Fırın tepsisinin yarıdan fazlasını sıcak suyla doldurun ve kalıpları bu suyun içine oturtun.
  4. Krem karameli 165 dereceye ayarladığınız fırında en az 2 saat pişirin. Piştiğini anlamak için içlerine kürdan batırın. Eğer kürdan temiz çıkarsa karamel pişmiş demektir. Kalıplarını fırından çıkarıp soğumalarını bekledikten sonra buzdolabında en az 1 gece bekletin. Servise sunarken ince bir bıçağın ucuyla kenarlarını kalıptan ayırın ve kalıbı tabağa ters çevirin.
  5. NOT: Krem karamelin kalıptan çıkarılması her zaman risk taşır, çevirirken dağılabilir. İsterseniz kaşıkla servis yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle