Pratik Krem Karamel Tarifi

Pratik Krem Karamel Tarifi

Bir gece buzdolabında bekletirseniz tadı şahane olur.
(0)
Hazırlama 20 dakika
6 Kişilik

Pratik Krem Karamel Tarifi için Malzemeler

Pratik Krem Karamel Tarifi Hazırlanışı

Pratik Krem Karamel Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları, tozşeker ve unu orta boy çelik bir tencereye koyun. Tel çırpıcıyla ezip karıştırırken süt ve vanilyayı ekleyin ve malzemeleri birbirine yedirin. Kısık ateşin üzerine oturtup tel çırpıcıyla sürekli karıştırarak muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirin. Kaynamaya başladıktan hemen sonra ocaktan alıp bir kenarda  bekletin.
  2. Diğer taraftan, karamel için; tozşekeri küçük çelik ya da teflon bir tencereye koyun. (bu iş için büyük bir çelik cezve de uygundur) Kısık ateşin üzerine oturttuğunuz şekeri kaşıkla ara sıra karıştırarak eritin. Eriyen şeker önce sulanacak, sonra rengi sararıp hızla kahverengiye dönecektir. Gözlerinizi şekerden ayırmadan kahverengileşmesini yani karamelize olup ağda kıvamına gelmesini bekleyin ve hemen ocaktan alın.
  3. Karamel sostan birer yemek kaşığı alıp hazırladığınız 6-8 adet porselen veya cam çay fincanının içine çok hızlı biçimde döküp paylaştırın. Fincanları biraz çevirip karamel sosu çeperlerine yayın. Karamel sos hemen donup sertleşecektir.
  4. Üzerlerine sıcak muhallebiyi paylaştırın. Fincanları bir gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün servis tabaklarına ters çevirin. Muhallebinin kenarlarını bıçağın ucuyla yerinden oynatarak çevirebilirsiniz. O sert karamelin çözülüp su gibi aktığını göreceksiniz. Üzerlerini badem, ceviz ve fıstıkla süsleyip servise sunun. Afiyet olsun..
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle