Pratik Lokma Tatlısı (Annemin Kayganası) Tarifi

Pratik Lokma Tatlısı (Annemin Kayganası) Tarifi

Annemin meşhur lokma tatlısı.
(1)
Hazırlama 15 dakika
4 Kişilik

Pratik Lokma Tatlısı (Annemin Kayganası) Tarifi için Malzemeler

Pratik Lokma Tatlısı (Annemin Kayganası) Tarifi Hazırlanışı

Pratik Lokma Tatlısı (Annemin Kayganası) Tarifi Tarifi
  1. Hamur için oda sıcaklığındaki yumurtaları derin bir kabın içine kırın. Yoğurdu ekleyip bir çatalla çırpın. Karbonatı bir çay tabağının içine koyup üzerine limon suyunu aktarın. Çok kısa sürede kabarıp, foşur foşur ses çıkaracaktır. Annemin usulünde karbonatı kabartıp yumurtalı karışıma ekleyin. Bir çimdik te tuz atın ve yine çatalla iyice çırpıp karıştırın.
  2. Şimdi de azar azar unu ekleyerek sürekli karıştırın. Koyu boza kıvamında, muhallebi kıvamında katıca ama akıcı bir hamur elde edeceksiniz. Üzerini streç filmle kapatıp oda sıcaklığında 15-20 dakika bekletin.
  3. Bu arada geniş bir tavaya 1,5-2 su bardağı sıvıyağı koyun. Eğer varsa bir krema sıkacağının içine hamuru doldurun. Önce yağı kızdırın. Hamuru krema torbasından en fazla 2 tatlı kaşığı miktarında kızgın yağa aralıklı olarak sıkın veya sıvıyağa batırılmış tatlı kaşığının içine doldurun ve çok yakın mesafeden kızgın yağın içine parmağınızla sıyırarak bırakın.
  4. Öbür yüzlerini çevirerek kızartın. Artık tavanın altını çok az kısabilirsiniz çünkü çok kızgın yağda hamurun dışı kızarır, içi çiğ kalır. Kızarttığınız şekilli veya şekilsiz hamurları bir el süzgeciyle yağdan süzdürerek çıkarın. Kağıt havlu üzerine alın.
  5. Bu arada şerbet malzemelerini ufak bir tencerede kaynatın, 5 dakika sonra ocaktan alıp soğutun. Ilık hamur lokmalarının üzerine gezdirin. Ceviz ya da fındıkla süsleyip servise sunun. Tarçın serpebilirsiniz. Hiç şerbet katmayıp çikolatalı sos gezdirebilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle