Kayısılı Memur Kurabiyesi Tarifi

Kayısılı Memur Kurabiyesi Tarifi

Ağzı kapalı bir kapta saklayabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 30 dakika
8 Kişilik

Kayısılı Memur Kurabiyesi Tarifi için Malzemeler

Kayısılı Memur Kurabiyesi Tarifi Hazırlanışı

Kayısılı Memur Kurabiyesi Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan yağı derin bir karıştırma kabına koyup sıvıyağ, yumurta,s üt ve yoğrdu ekleyin. Toz şeker, kabartma tozu ve vanilyayı da katın. Tarçın, isterseniz kuru üzüm, ceviz içi ve tavla zarı formunda incecik doğradığınız kuru kayısıları da  ilave edin.
  2. Son olarak, unu da ekleyip malzemeler özleşinceye kadar, en az 4-5 dakika yoğurun. Elinize yapışan ve çok yumuşak olan bir hamur elde edeceksiniz. Bu kurabiyenin hamuru biraz cıvık olmalıdır, sakın katı hale getirmeye çalışmayın.
  3. Elinizi bir kaseye koyduğunuz 4-5 yemek kaşığı sıvıyağa batırarak hamurdan iri mürdüm eriği büyüklüğünde parçalar koparıp parçaları avuçlarınız arasında yuvarlayın. Yuvarlak parçaların  üzerine hafifçe bastırın. Kurabiyeleri yağlanmış ya da fırın kağıdı serilmiş fırın tepsisine aralıklı (en az 5 santim) olarak yerleştirin. Çünkü, bu kurabiye çok kabaran bir kurabiyedir.
  4. Kurabiyeleri 10 dakika önceden ısıtıp 180 dereceye ve at-üst konuma ayarladığınız fırında üzerleri hafif kahverengi oluncaya kadar, 28-30 dakika pişirip çıkarın. Ilık olarak servise sunun. Bu çok uzun süre bayatlamayan bir kurabiyedir. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle