Annemin Ballı Börek-Kuru Yufka Börek Tarifi

Annemin Ballı Börek-Kuru Yufka Börek Tarifi

Annemle Anneler Günü için mutfağa girdik! Pek güzel yaptığı, meşhur böreğinden bizlere yaptı. Tüm annelerimize sevgi ve saygılarımızla.
(0)
Hazırlama 1 saat
10 Kişilik

Annemin Ballı Börek-Kuru Yufka Börek Tarifi için Malzemeler

Annemin Ballı Börek-Kuru Yufka Börek Tarifi Hazırlanışı

Annemin Ballı Börek-Kuru Yufka Börek Tarifi Tarifi
  1. Öncelikle temiz sofra bezi veya bir yaygı üzerine kuru yufkaları tek tek serin. Bir kâseyle soğuk suyu yanınıza alıp kuru yufkaların üzerlerine, parmak uçlarıyla hafifçe serpin. Yufkaları iyice yumuşatın.
  2. Bu arada orta büyüklükte, 30 cm çapındaki bir tepsiyi 3 yemek kaşığı zeytinyağıyla yağlayın, yumuşayan yufkalardan birini alıp tepsiye yayın. Diğer taraftan bir tavada yağı eritip, zeytinyağını ekleyip ocaktan alın. Dört yufkanın her birinin arasına 2-3 yemek kaşığı eritilmiş yağı gezdirerek üst üste koyun.
  3. Dört yufkanın üzerine bir tasın içinde karıştırılan şekerli cevizli harcın tümünü yayın. Kalan dört yufkanın da aralarını tek tek yağlayarak üst üste dizin. Böylece kuru yufkalı ballı böreğiniz hazır olacak.
  4. Böreği pişirmek için tepsiyi ocağın üzerine yerleştirin ve çevire çevire bir yüzünü iyice kızartın. Sonra başka büyük bir tepsi veya tabak yardımıyla, böreği alt-üst ederek diğer yüzünü çevirin. Ama tepsinin dibini yeniden mutlaka hafifçe yağlayın. Diğer taraf da kızardıktan sonra ocak üzerinden alın, ılık olarak servise sunun. Arzu ederseniz ballı böreği 175 dereceye ayarlı önceden ısıtılmış fırında 30-35 dakika pişirerek de hazırlayabilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle