Alaçatı\'nın Ot Dolması Tarifi

Alaçatı'nın Ot Dolması Tarifi

Ege Bölgesi'nin mis kokulu otlarından yapılan harika bir börek tarifi.
(0)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Alaçatı'nın Ot Dolması Tarifi için Malzemeler

Alaçatı'nın Ot Dolması Tarifi Hazırlanışı

Alaçatı\'nın Ot Dolması Tarifi Tarifi
  1. Ot dolaması Ege bölgesi pazarlarında hazır satılan ebe gümeci, ısırgan otu, arapsaçı, labada yaprağı gibi karışık yabani otlarla yapılır. Eğer bulabilirsiniz bu karışık otlar ile yapabilirsiniz.
  2. Ispanakları yıkayıp ayıkladıktan sonra süzdürün ve saplarıyla birlikte incecik doğrayın. Ardından taze soğanı, maydanozu, dereotunu, taze naneyi, taze fesleğeni de aynı şekilde incecik doğrayın. Büyük bir kabın içinde tüm yeşillikleri bir araya getirin. Tuz ve karabiberi atıp elinizle hafifçe yoğurur gibi karıştırın. Beyaz peyniri ekleyin ve tekrar karıştırıp bir kenarda bekletin.
  3. Büyükçe bir tavanın altını 2 kaşık zeytinyağıyla yağlayın. Kalan zeytinyağını suyla karıştırıp bir kaseye koyun. Birinci yufkayı mutfak tezgahına serin, üzerine yağlı sudan 3-4 kaşık gezdirin. Yufkayı ortadan ikiye bölün. Uzun kenarına peynirli otlu karışımdan iki parmak kalınlığında boydan boya yayın. Uzun kenarından başlayarak rulo yapın. Gül börek gibi kendi etrafında dolayın, yağlanmış tavanın tam ortasına yerleştirin.
  4. Diğer yarım yufkayı da aynı şekilde hazırlayıp tavadaki birinci yufkanın etrafına dolayın. Aynı şekilde ikinci yufkayı da hazırlayıp tavanın etrafına yerleştirin. Tavanın üzerine bir kapak kapatın ve kısık ateşte ara sıra kontrol ederek böreğin altını kızartın. Kızaran böreği alt-üst yapıp tekrar pişirmeye devam edin.
  5. Bir servis tabağına aktarıp, bölerek servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle