Lorlu Cevizli Kurabiye Tarifi

Lorlu Cevizli Kurabiye Tarifi

Mutluluğun tanımı: Tavşan kanı demlenmiş bir bardak çay ve fırından yeni çıkmış bir kurabiye...
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Lorlu Cevizli Kurabiye Tarifi için Malzemeler

Lorlu Cevizli Kurabiye Tarifi Hazırlanışı

Lorlu Cevizli Kurabiye Tarifi Tarifi
  1. Un ve kabartma tozunu bir kaba koyup elinizle karıştırın. Lor peynirini bir başka derin kaba koyup üzerine oda sıcaklığında bekleyen yumurtayı kırın. Yine oda sıcaklığında beklemiş olan margarin ve toz şekeri ilave edip rendelenmiş limon kabuğunu katın. Bir çatal yardımıyla malzemeleri iyice ezin.
  2. Un ve kabartma tozu karışımını tel süzgeçle eleyerek peynirli karışıma ekleyin ve hepsini birlikte karıştırın. Malzemeleri iyice yoğurup ele yapışmayan ve kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlayın.
  3. Hazırladığınız hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp parçaları avucunuzun arasında yuvarladıktan sonra üzerlerine bastırarak yassılaştırın. Üzerlerine fırça yardımıyla iyice çırpılmış yumurta sarısı sürün. Sonra da yarım ceviz içlerini yerleştirin. Kurabiyeleri fırın kağıdı serilmiş ya da yağlanmış tepsiye aralıklı olarak yerleştirin.
  4. 5 dakika önceden 175 dereceye ayarlanmış fırında 20 dakika kadar pişirip çıkarın. Isterseniz soğuyunca üzerinlerine eritilmiş çikolata gezdirerek servise sunun. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle