Kivili Kurabiye Tarifi

Kivili Kurabiye Tarifi

Bu da kışlık meyve kurabiyesi olsun! Kivinin enfes yeşili, görüntüsüne harika bir hareketlilik kattı.
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Kivili Kurabiye Tarifi için Malzemeler

Kivili Kurabiye Tarifi Hazırlanışı

Kivili Kurabiye Tarifi Tarifi
  1. Kivileri soyup dilimledikten sonra çatalla ezerek küçük bir çelik tencereye koyun. Üzerine toz şekeri ekleyip kısık ateşte, arada sırada karıştırarak 10-15 dakika kaynatın. Ocaktan alıp soğuması için bir kenarda bekletin.
  2. Hamuru hazırlamak için; oda sıcaklığında yumuşamış margarin, vanilya ve pudra şekerini yoğurma kabına aktarıp karıştırın. Yumurta ve kabartma tozunu ekleyip malzemeleri birbirine yedirinceye kadar karıştırmaya devam edin.
  3. Unu azar azar ekleyip yoğurun. Kulak memesinden daha yumuşak ama ele yapışmayan çok güzel ve bembeyaz bir hamur elde edeceksiniz.
  4. Hamuru merdane ya da oklava yardımıyla açarak yarım santim kalınlığında inceltin ve hamurdan şekilli kurabiye kalıplarıyla parçalar çıkarın. Ya da su bardağı ağzıyla parçalar çıkarın. Kurabiyelerin ortasına parmağınızla bastırarak çukurlaştırın. Fırın kağıdı serilmiş ya da yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak dizin.
  5. Kurabiyeleri 10 dakika önceden ısıtıp 160 dereceye ve alt üst konuma ayarladığınız fırının orta rafında 17 -18 dakika, hafifçe sararıncaya kadar pişirin. Fırından çıkan kurabiyeler henüz sıcak haldeyken ortalarındaki çukura parmağınızla hafifçe bastırarak iyice çukurlaştırın.
  6. Soğuduktan sonra üzerlerine pudra şekeri serpiştirip çukurlara kivi püresi koyup servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle