Tay Usulü Tavuk Yemeği Tarifi

Tay Usulü Tavuk Yemeği Tarifi

Uzakdoğu Mutfağı'nı seviyorsanız bu tarifi mutlaka denemelisiniz.
(0)
Hazırlama 45 dakika
2 Kişilik

Tay Usulü Tavuk Yemeği Tarifi için Malzemeler

Tay Usulü Tavuk Yemeği Tarifi Hazırlanışı

Tay Usulü Tavuk Yemeği Tarifi Tarifi
  1. Pirzolaları kuşbaşı et ya da parmak büyüklüğünde şeritler halinde doğrayın. Nişasta, soya sosu, yumurta akı ve sirkeyi derin  ve geniş bir kaba aktarıp çatalla çırpın. Etleri bu sosun içine aktarıp iyice karıştırın ve ağzını kapatıp buzdolabında 1 saat kadar bekletin.
  2. Soğanları incecik yemeklik, sarımsakları pirinç tanesi büyüklüğünde doğrayın. Varsa acı biberlerin (chili pepper) saplarını kesip tohumlarını ayıklayın v etavla zarı formunda doğrayın. Yeşil soğanı 2 santimlik parçalar elde edecek şekilde dilimleyin.
  3. Avokadoyu, varsa kabuğunu soyup çekirdeklerini çıkardıktan sonra küp küp doğrayın. Sıvıyağı geniş bir vok tavasına ya da geniş bir tavaya koyup kızdırın. Soğan, acı biber ve sarımsağı ekleyip yüksek ısılı ateşte sürekli karıştırarak 2 dakika kadar kavurun. Üzerine hemen soslu tavuğu ilave edip yüksek ısılı ateşte, sürekli karıştırarak 5-6 dakika, tavuk pişinceye kadar kavurun.
  4. Ocağın altını biraz kısıp orta ısıya ayarlayın ve tuz ve pulbiberi serpip yeşil soğanı da ilave edin. Karıştırarak 2-3 dakika daha kavurup avokadoları ekledikten sonra sütü veya kremayı da ilave edin. Hafifçe karıştırdıktan sonra orta ısılı ateşte 2-3 dakika daha pişirip ocaktan alın.
  5. Haşlanmış basmati pirinci ya da noodle üzerinde ve sıcak olarak servise sunun.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle