Sübyeli İstanbul Usulü Aşure Tarifi

Sübyeli İstanbul Usulü Aşure Tarifi

Muharrem ayının vazgeçilmez geleneği aşure... Ben bu defa biraz farklı bir yöntem denedim ve farklı bir lezzet ortaya çıkardım. Herkese bereket ve huzur getirmesini dilerim.
(0)
Hazırlama 2 saat
10 Kişilik

Sübyeli İstanbul Usulü Aşure Tarifi için Malzemeler

Sübyeli İstanbul Usulü Aşure Tarifi Hazırlanışı

Sübyeli İstanbul Usulü Aşure Tarifi Tarifi
  1. Akan suyun altında iyice yıkayıp süzdüğünüz aşurelik buğday, kuru fasulye ve nohudu ayrı ayrı tencerelere koyup üzerlerine dört parmak çıkacak kadar soğuk suyla bir taşım kaynatıp ocaktan alın. Tencerenin ağızları açık olarak ocağın üzerinde ertesi sabaha kadar bekletin. Böylece ertesi gün kaynatma süreniz epeyce azalır hem de bakliyatlar daha çok lezzetlenir.
  2. Ertesi gün tüm malzemeleri büyük bir tencereye aktarıp, içine yıkayıp süzdüğünüz bulguru katın. Üzerine 10 santim çıkacak kadar sıcak su ilave edin ve malzemeler iyice yumuşayıncaya adar orta ısıda pişirin. Ama bakliyatlar dibine çabuk tutar, o yüzden sık sık karıştırın. Sübye için yıkanmış pirinci de bir kaseye koyun, üzerine çıkacak kadar su ekleyin ve sabaha kadar bekletin. Sabah pirinci süzün ve robotta bulgur tanesi olacak şekilde çekip bir kaseye koyun ve üzerine 1 bardak süt ekleyip, bir kenarda bekletin.
  3. Bu arada üzümleri ve tavla zarı doğradığınız kayısıları suda bekletin. Aşure kaynarken elmaları soyup, tavla zarı şeklinde çok minik doğrayıp ilave edin. Sonra da hazırladığınız sübyeyi azar azar ve sürekli karıştırarak ilave edin. Suda bekleyen kayısı ve üzümleri süzüp onları da aşureye ekleyip yine sık sık karıştırarak 10 dakika daha pişirmeye devam edin. Bu arada bir kenarda bekleyen ılık sütü de karıştıra karıştıra ilave edin. Aşurenin kıvamı sanki domates çorbası kıvamı gibi olmalı. Bu yüzden kıvamı kontrol edip, gerekirse sıcak su ilave edin. En sonunda şekeri katıp, karıştırın. Şekeri tüm malzemeler iyice pişince katıyoruz. Çünkü şeker bakliyatı hemen sertleştirir. Karıştırmayı unutmadan kısık ateşte 15 dakika daha pişirdiğiniz aşurenin altını kapatın. Yaklaşık 15 dakika dinlendirin. Dikkat edin üzeri kabuk bağlamasın. Kaselere paylaştırıp üzerine önce tarçını serpip sonra diğer malzemelerle süsleyin. Soğumaya bırakın.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle