Bizim Doktorun Pavlova Pastası Tarifi

Bizim Doktorun Pavlova Pastası Tarifi

Tam yaz mevsimine yakışır hafif mi hafif bir tarif. Üstelik görüntüsü de enfes!
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Bizim Doktorun Pavlova Pastası Tarifi için Malzemeler

Bizim Doktorun Pavlova Pastası Tarifi Hazırlanışı

Bizim Doktorun Pavlova Pastası Tarifi Tarifi
  1. Fırın tepsisinin üzerine pişirme kağıdı serin. Bir kalemle üzerine 22-25 cm çaplı daire çizin. Diğer taraftan, oda sıcaklığında bekleyen yumurtaların sadece aklarını derin bir kaba koyun. Çok az tuz serpip mikserin yüksek devriyle kar gibi olup köpürünceye kadar en az 5 dakika çırpın.
  2. Mikseri orta devire ayarlayıp şekeri kaşık kaşık ilave edin ve bir taraftan da 5 dakika daha çırpmaya devam edin. Şeker ekleme işlemi bitince kaşığa bir miktar hamur alın ve kaldırıp ters çevirin. Hamur kaşıktan düşmemeli. Yani iyice katılaşmalı.
  3. Şimdi nişastayı katıp tekrar mikserle 2-3 dakika kadar çırpın. Artık karışımı, pişirme kağıdının üzerine çizdiğiniz dairenin içine yerleştirin. Üzerine spatulayla dalga dalga şekil verin. (Sınırları aşmamaya dikkat edin)
  4. 5 dakika önceden ısıtıp 160 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında üzeri hafif kahverengileşip, pişinceye kadar, en az 60-70 dakika pişirin. Fırını kapatın ama kapağını sakın açmayın.
  5. Pastayı, fırın iyice soğuyuncaya kadar, 3-4 saat fırında bekletin. Sonra da bir servis tabağına dikkatlice alın.
  6. Üzerinin kreması için; labne ve kremayı derin bir kaba koyup mikserle biraz katılaşıncaya kadar 3-5 dakika çırpın. Pudra şekerini ilave edip 1-2 dakika daha çırpmaya devam edin.
  7. Kremayı pavlova pastasının üzerine aktarın. Mevsim meyveleriyle, örneğin çilekle süsleyip soğuk olarak servise sunun. İsterseniz pastayı çikolatalı sosla da süsleyebilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle