Doktorun Tuzda Balığı Tarifi

Doktorun Tuzda Balığı Tarifi

Levreği tuzladık, pişirme kağıdına buladık... Sonuç mu? Eşim Doktor Nuri'nin tarifiyle enfes ve yumuşacık bir balık elde ettik.
(0)
Hazırlama 1,5 saat
4 Kişilik

Doktorun Tuzda Balığı Tarifi için Malzemeler

Doktorun Tuzda Balığı Tarifi Hazırlanışı

Doktorun Tuzda Balığı Tarifi Tarifi
  1. Bütün levrek balığının hem kesilmiş iç kısmını hem dış kısmını iyice yıkadıktan sonra süzün. Kabuklarını soyduğunuz sarımsakları bütün halde balığın içini açıp rastgele yerleştirin. Varsa biberiye dallarını da koyup, kapatın.
  2. Büyükçe kesilmiş pişirme kağıdını tezgahın üzerine serip balığı kağıdın tam ortasına koyarak sıkıca sarıp, paket yapın.
  3. Diğer taraftan; tuzu derin bir kaba koyup üzerine 1 bardak su ve yumurta akını ilave ederek, parmak uçlarınızla karıştırın. Yani tuzdan bir hamur hazırlayın. Şimdi tuzun yarısını fırın tepsisine aktarıp ortasına kağıda sardığınız balığı yerleştirin. Kalan tuz hamuruyla balığın her tarafını, üzerini iyice örtün.
  4. Balığı, 10 dakika önceden 200 derecede ısıttığınız fırında 55-60 dakika kadar pişirip çıkarın. (Tuzun üzeri hafif kahverengileşecektir.)
  5. Balığın üzerine yapışmış ve sertleşmiş olan tuzu çekiçle ya da kalın bir bıçak sapıyla kırıp temizleyin. Pişirme kağıdını dikkatlice açın. Balığı kağıdın içinden çıkarıp servis tabağına yerleştirin.
  6. Keskin bir bıçakla, ortadaki kılçığıyla beraber (iyice yumuşamış olacaktır) keserek servise sunun. İsterseniz üzerine, ince kıyılmış maydanozla karıştırılmış sızma zeytinyağı gezdirebilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle