Hamsikoli Tarifi

Hamsikoli Tarifi

Karadeniz ve özellikle Rize taraflarının meşhur hamsi kolisi.
(0)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Hamsikoli Tarifi için Malzemeler

Hamsikoli Tarifi Hazırlanışı

Hamsikoli Tarifi Tarifi
  1. Tuzlu hamsiyi bol suda en az 2-3 saat bekletip tuzunu akıtın. Geceden de suya koyabilirsiniz. Kılçıklarını ayıklayın. 
  2. Diğer taraftan, pazı yapraklarını, ayıklanmış maydanozu ve taze nane yapraklarını yıkayıp süzdükten sonra incecik doğrayın. Kuru soğanı da yemeklik, incecik doğrayın. Üzerine tuz atıp ovalayarak yumuşatın. 
  3. Hamsileri geniş bir tepsiye koyup mısır ununun yarısını üzerine aktarın. Bir çay kaşığı da tuz atıp karışımı yoğurarak hamsileri ezin. Üzerine sebzeleri ilave edip sıvıyağı da azar azar eklemeye başlayın. Karışımı bir taraftan yoğurmaya devam ederken, bir taraftan da kalan mısır ununu aktarın. 
  4. Suyu da azar azar ekleyerek koyu kek hamuru kıvamında bir hamur hazırlayın. Diğer taraftan, 25-30 santim çapındaki yuvarlak bir tepsiyi ya da borcamı veya bu ölçülere uygun bir fırın kabını sıvıyağla yağlayın. 
  5. Hazırladığınız hamurdan parça parça alıp yağlanmış tepsiye en fazla 1,5 santim kalınlığında olacak şekilde yayın. Yayma işlemi sırasında elinizi sık sık suya batırın. Hamurun ince olması gerekiyor. 
  6. Fırını 180 dereceye ve alt-üst konuma getirip ısıtın. Sıcak fırında en az 45-55 dakika üzeri nar gibi oluncaya kadar pişirin. Çıkarın ve dilimleyerek servise sunun.     
  7. NOT: Rize ve çevresinde hamsiden yapılan en önemli yemeklerden biridir hamsikoli. Bu yemek için tuzlanmış, yani salamura edilmiş hamsi kullanılır.    Afiyet olsun..

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle