Palamut Balığı Ekşilisi Tarifi-Trabzon

Palamut Balığı Ekşilisi Tarifi-Trabzon

Palamutu bir de böyle denemlisiniz. Harika ve değişik bir tarif ile sunmak, bence güzel fikir.
(0)
Hazırlama 1 saat
10 Kişilik

Palamut Balığı Ekşilisi Tarifi-Trabzon için Malzemeler

Palamut Balığı Ekşilisi Tarifi-Trabzon Hazırlanışı

Palamut Balığı Ekşilisi Tarifi-Trabzon Tarifi
  1. Bu yemek bir çeşit balık buğulamasıdır. Bu yüzden geniş, en az 35 cm çapında bir tencere kullanacağız. Veya fırında yapmak için en büyük boy dikdörtgen borcamı kullanın ama üzerini pişirme kağıdı, onun üzerine alüminyum folyo kapatmalısınız.
  2. Şimdi büyük tencereyi önünüze alın. Zeytinyağını tencereye aktarın. Soğanları ince halka halka dilimleyip tencerenin altına dizin. Üzerine yine ince halka doğranmış patatesleri koyun. Sarımsakları ortadan ikiye bölüp üstüne aktarın. Sivri biberleri ince doğrayıp, serpiştirin. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayıp koyun. Tuz ve baharatları serpiştirin.
  3. En üste yıkayıp, süzdürdüğünüz balıkları dizin. Üzerine çok ince doğranmış maydanozları serpiştirin. Bir limonun kabuğunu soyup, incecik doğrayıp üzerine dizin. Böylece kat kat hazırlanmış bir balık buğulaması yapacağız.
  4. Şimdi de su, salçalar, sirke ve bir limon suyunu bir kasede karıştırıp, tencerenin kenarından yemeğin içine aktarın. En son tereyağını da fındık kadar parçalara ayırıp, balıkların üzerine koyun.
  5. Orta ısılı ateşin üzerine oturtun, kapağını kapatıp pişmeye bırakın. En az 30-35 dakika balıklar iyice yumuşayıncaya dek pişirip servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle