Greyfurt Soslu Fırında Somon Balığı Tarifi

Greyfurt Soslu Fırında Somon Balığı Tarifi

Hiç greyfurtlu ya da kan portakallı balık denediniz mi? Denemediyseni bugün tam sırası! Greyfurtun somona kattığı lezzete bayılacaksınız.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Greyfurt Soslu Fırında Somon Balığı Tarifi için Malzemeler

Greyfurt Soslu Fırında Somon Balığı Tarifi Hazırlanışı

Greyfurt Soslu Fırında Somon Balığı Tarifi Tarifi
  1. Somonların kılçıkları, kemikleri iyice ayıklanmış olmalı. Ama derileri üzerinde olsun. Akan suyun altında iyice yıkayıp süzgeçte en az 15-20 dakika bekletin. Bu arada marine sosu için geniş ve derin bir kaba; greyfurt suyu, hardal, dövülmüş ya da rendelenmiş sarımsak, zeytinyağı, tuz, karabiber ve balı koyun. İsterseniz soya sosunu da ekleyin. Bir çatalla sosu iyice çırpın.
  2. En büyük boy yuvarlak borcamın (32 cm çap) tabanına 2 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirin. Balıkları üzerine dizin. Bir fırçayla balıkların üzerine marine sosu bolca sürün. Balıkları çevirin ve derili kısımlarına da bolca sosu sürün. Kalan sosu üzerlerine aktarın (Derili kısım üstte kalsın). Portakal ya da greyfurt dilimlerini de en üste dizin.
  3. Şimdi fırını 200 dereceye ve alt-üst konuma getirerek, 5 dakika önceden ısıtın. Balıkları sıcak fırında üzerleri kızarıncaya dek en az 25-30 dakika pişirin. Çıkarın, sıcak olarak servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle