Safranlı Izgara Somon Balığı Tarifi

Safranlı Izgara Somon Balığı Tarifi

Somon balığının lezzetline lezzet katın.
(0)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Safranlı Izgara Somon Balığı Tarifi için Malzemeler

Safranlı Izgara Somon Balığı Tarifi Hazırlanışı

Safranlı Izgara Somon Balığı Tarifi Tarifi
  1. Sosu hazırlamak için; safranı geniş bir kaseye koyup üzerine sıcak suyu aktardıktan sonra, çatalla çırparak, safranın erimesini ve suyun sararmasını bekleyin. Üzerine zeytinyağı ve limon suyunu ilave edip tuz ve karabiberi serpiştirerek tekrar karıştırın.
  2. Somon balıklarını hazırladığınız sosa iyice bulayın. Balıkları bu sosun içinde yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletin.
  3. Diğer taraftan, pilavı yapmak için; zeytinyağı ve rendelenmiş soğanı orta boy bir tencereye koyun. Orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak 1-2 dakika kavurduktan sonra  yıkayıp  süzdüğünüz  pirinçleri ilave edin. Tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak 3-4 dakika kavurduktan sonra sıcak suyu da tencereye aktarın. Tuz ve karabiberi serpip haşlanmış bezelyeleri de tencereye boşaltın. Birkaç kez karıştırıp orta ısılı ateşte, pirinç suyunu iyice çekinceye kadar pişirin.
  4. Pirinç suyunu iyice çekince ocağı kısın ve çok kısık ateşte 2-3 dakika daha pişirip ocaktan alın. 20 dakika kadar dinlendirin. Sosta  bekletip lezzetine lezzet kattığınız  somon balığı dilimlerinin iki tarafını da  sıcak ızgarada beşer dakika kızartın. Sıcak pilavın yanında servis yapın.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle