Lüfer Dolması Tarifi

Lüfer Dolması Tarifi

Balıkları isterseniz alüminyum folyoya sıkıca sarıp fırın tepsisine yerleştirebilir ve bu şekilde pişirebilirsiniz. Görünümü şık ve orijinal olacaktır.
(0)
Hazırlama 30 dakika
2 Kişilik

Lüfer Dolması Tarifi için Malzemeler

Lüfer Dolması Tarifi Hazırlanışı

Lüfer Dolması Tarifi Tarifi
  1. Balıkçıdan aldığınız temizlenmiş lüferlerin karın kısmını keskin bir bıçakla uzunlamasına ve 3-4 santim derinliğinde yardıktan sonra temizleyerek yıkayıp süzün.
  2. Diğer taraftan, soğanları ortadan ikiye bölüp incecik yarımaylar halinde doğrayın. Soyulmuş sarmısakları dörde bölüp soğan halkalarının üzerine aktarın ,karabiber ve tuz ekleyip iyice karıştırın.
  3. Mısırunu ve tuzu karıştırarak bir tabağa yayın. Sıvıyağı da hafif çukur bir tabağa koyun.
  4. Suyu süzülen lüferlerin orta kısmına soğanlı harç koyup paylaştırın. Elinizle bastırıp kapatın. Balıkların her tarafını önce sıvıyağa, sonra da mısırunlu karışıma bulayın. Fırın tepsisine alüminyum folyo serip balıkları tepsiye yerleştirin.
  5. Balıkları 5 dakika önceden ısıtıp 175 dereceye ve alt üst konuma ayarladığınız fırında 25-30 dakika pişirin. Sıcak sıcak servise sunun. Lüfer yağlı balık olduğu için çok çabuk pişer. Hatta eski tip cezine ızgaraları veya mini fırın ızgaraları bu iş için idealdir.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle