Bizim Evin Soğanlı Pilavı Tarifi

Bizim Evin Soğanlı Pilavı Tarifi

Bizi evde çok sık yapılan, çok da sevilerek tüketilen soğanlı, sarımsaklı pilavım... Hemencecik hazırlayıp, mis gibi taze taze tüketin.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Bizim Evin Soğanlı Pilavı Tarifi için Malzemeler

Bizim Evin Soğanlı Pilavı Tarifi Hazırlanışı

Bizim Evin Soğanlı Pilavı Tarifi Tarifi
  1. Pirinci 2 çay kaşığı tuz kattığınız, bol sıcak suda en az 30 dakika bekletin. Akan suyun altında iyice, berrak su akana kadar yıkayıp, süzün. Diğer taraftan soğanı yemeklik incecik doğrayın. Sarımsağı pirinç tanesi şeklinde dilimleyin.
  2. Zeytinyağını geniş bir teflon, seramik ya da granit tencerede kızdırın. Üzerine; soğan ve sarımsağı ekleyip tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak 2-3 dakika kavurun. Süzdüğünüz pirinci ilave edip, yine sürekli karıştırarak 5-7 dakika daha kavurun.
  3. Pirinç kavrulurken nişastasını dışarı verir ve hafifçe şeffaflaşır. Pirinci şeffaflaşıncaya kadar kavurup sıcak tavuk suyu ya da sadece sıcak suyu tencereye aktarın. Tuz ve karabiberini serpip, tencerenin kapağını kapatarak, pilavı orta ısılı ateşte pişirin.
  4. Pilav suyunu iyice çekince, ocağın altını söndürün. Pilavı, tencerenin kapağını açmadan en az 20 dakika dinlendirin. Servise sunmadan önce tahta kaşıkla karıştırın.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle