Etli Mevsim Türlüsü Tarifi

Etli Mevsim Türlüsü Tarifi

Her türlü mevsim sebzesiyle hazırlayabileceğiniz türlü tarifi.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Etli Mevsim Türlüsü Tarifi için Malzemeler

Etli Mevsim Türlüsü Tarifi Hazırlanışı

Etli Mevsim Türlüsü Tarifi Tarifi
  1. Patates ve kabakları soyup yıkadıktan sonra kuşbaşı et formunda doğrayın. Patlıcanları alacalı dediğimiz çizgili formda soyup uzunlamasına ikiye bölüp 2 cm boyunda dilimleyin. Acı suyunun çıkması için bol tuzlu suda en az 30 dakika bekletin.
  2. Öncelikle, kuşabaşı etleri boy bir tencereye koyun. Orta ısılı ateşin üzerinde bir tahta kaşıkla sürekli karıştırarak  etleri kendi suyuyla 3-4 dakika kavurun. Yemeklik ince doğranmış soğanlarla ortadan ikiye bölünmüş sarmısakları ve zeytinyağını ekleyerek orta ısılı ateşin üzerinde tahta kaşıkla sık sık karıştırarak et suyunu iyice çekinceye kadar, 8-10 dakika daha kavurun.
  3. Şimdi de 3-4 cm boyunda doğranmış sivri biberleri ve salçayı da ekleyip 2-3 dakika daha kavurun. Kabuklarını soyup iri kuşbaşı dilimlediğiniz domatesleri de ilave ettikten sonra sıcak suyu tencereye aktarın. Tuz, karabiber, kuru nane ve kekiği de serpiştirip tüm malzemeleri karıştırın. Sonra da tencerenin kapağını kapatarak orta ısılı ateşte kaynayıncaya kadar pişirin.
  4. Kaynamaya başlayınca ateşin altını kısın ve kısk ateşte etler iyice yumuşayıncaya kadar en az 1 saat pişirin. Etler yumuşayınca üzerine sırasıyla patlıcan, kabak ve patatessleri koyun. Yemeği kısık ateşte sebzeler iyice yumuşayıp suyunu çekinceye kadar, en az  35-40 dakika pişirin. Pilav ya da püre yanında sıcak olarak servise sunabilirsiniz.
  5. NOT: Etlerin iyice yumuşaması gerekir. Genelde dana eti çok daha geç piştiği için ben kuzu etini tercih  ediyorum. Eğer dana eti kullanacaksanız , daha fazla su ekleyip daha uzun süre pişirmeniz gereklidir. Afiyet olsun...  
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle