Kıymalı Enginar Ograten Tarifi

Kıymalı Enginar Ograten Tarifi

Konserve yerine normal enginar alıp haşlayabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Kıymalı Enginar Ograten Tarifi için Malzemeler

Kıymalı Enginar Ograten Tarifi Hazırlanışı

Kıymalı Enginar Ograten Tarifi Tarifi
  1. Zeytinyağı orta boy bir tavada kızdırılır. Konserve enginarlar iyice süzülüp mutfak peçetesiyle kurulanır.
  2. Enginarlar kızgın yağda 1-2 dakika, önlü arkalı kızartılır. Kızartma işlemi sırasında yağ sıçramasın diye tavanın kapağı kapalı tutulur.
  3. Hafifçe kızaran enginarlar çıkarılıp orta boy bir fırın kabına, çukur kısımları yani çanak kısımları yukarıda kalacak şekilde dizilir.
  4. Diğer taraftan, kıyma ve çok ince yemeklik doğranmış soğan enginar kızartılan tavaya aktarılıp karıştırılarak 5-6 dakika kadar kavrulur. Tuz ve karabiber eklenerek ocaktan alınır.
  5. Beşamel sosun hazırlanması için; tereyağı ya da margarin orta ısılı ateşte küçük bir tencerede eritilir. Un hemen eklenip tahta bir kaşıkla karıştırılarak 1-2 dakika kadar kavrulur.
  6. Un hafifçe sararmaya başlayınca süt de azar azar ilave edilip karıştırılmaya devam edilir. Sos koyulaşıp kaynamaya başladıktan hemen sonra ocaktan alınır. Tuz ve karabiber serpiştirilir.
  7. Kavrulmuş kıyma ve beşamel sos karıştırılıp fırın kabında bekleyen enginar çanaklarının içine paylaştırılır.
  8. Üzerlerine rendelenmiş kaşar peyniri serpiştirilip 5 dakika önceden ısıtılmış ve 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarlanmış fırında, üzerleri iyice kızarıncaya kadar 20-25 dakika pişirilir. Fırından çıkarılıp, sıcak sıcak servise sunulur.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle