Sahrap\'ın Patlıcan Paçası Tarifi

Sahrap'ın Patlıcan Paçası Tarifi

Patlıcan paçası benim en sevdiğim yemeklerdendir.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Sahrap'ın Patlıcan Paçası Tarifi için Malzemeler

Sahrap'ın Patlıcan Paçası Tarifi Hazırlanışı

Sahrap\'ın Patlıcan Paçası Tarifi Tarifi
  1. Patlıcanların saplarını kesmeden tamamını soyun. Bir kesme tahtasının üzerine koyup sol elinizle saplarının üzerine bastırın. Keskin bir bıçakla sap kısımlarının hemen altından başlayarak uzunlamasına kesin, çevirin, tekrar dilimleyin. Böylece bir patlıcan dört dilimli yelpaze gibi olacaktır. (Patlıcanların saplarını sakın koparmayın) Patlıcanları bol tuzlu suda 30-40 dakika kadar bekletin.
  2. Acı suyu çıkan patlıcanları yıkayıp iyice süzün ve mutfak havlusuyla kurulayın. Geniş bir tencereye yan yana sıralayın. Sos için; derin bir kabın içine biberleri ince doğrayıp katın.
  3. Sos için; derin bir kabın içine biberleri ince doğrayıp katın. Soğanı incecik yarım ay şeklinde doğrayın. Sarımsakları ayıklayıp ikiye bölün. Domatesleri soyup tavla zarı formunda dilimleyin. Sirke, toz şeker ve tuzu katın ve karıştırın.
  4. Patlıcanların üzerine bu sosu kaşıkla gezdirin. Tuz ve karabiberi serpip zeytinyağını ekleyin.
  5. Tencereyi kapağı açık vaziyette orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Yemek kaynamaya başlayınca sıcak suyu tencerenin kenarından aktarın. Tencerenin kapağını kapatın ve yemeği, patlıcanlar yumuşayıncaya kadar orta ısılı ateşte pişirin. Ilınınca ocaktan alıp, üzerini ince kıyılmış maydanozla süsleyin.
  6. NOT: İsterseniz aşçıların iç kapak dediği bir tekniği uygulayın. Tencere büyüklüğünde fırın kağıdı veya yağlı kağıdı kesin ve patlıcanların üzerine yerleştirin. Sonra da tencerenin kapağını kapatın. Bu düdüklü tencere etkisi yapacak ve buhar hiç dışarı çıkmayacaktır, lezzeti artacaktır.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle