Sahrap\'ın Portakallı Labneli Kek Tarifi

Sahrap'ın Portakallı Labneli Kek Tarifi

Misler gibi tam kışlık bir kek. Taze portakal suyuyla labne birbirine çok ama çok yakıştı. Fındık unuyla yapılması da bambaşka bir lezzet kattı.
(0)
Hazırlama 1 saat
8 Kişilik

Sahrap'ın Portakallı Labneli Kek Tarifi için Malzemeler

Sahrap'ın Portakallı Labneli Kek Tarifi Hazırlanışı

Sahrap\'ın Portakallı Labneli Kek Tarifi Tarifi
  1. Önce portakalları yıkayıp küçük bir tencereye koyun. Üzerine çıkacak kadar su ilave edip orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Su kaynamaya başladıktan 15 dakika sonra ocaktan alın ve süzün. Ilınan portakalları dörde bölüp mutfak robotunda püre oluncaya dek çekin. Bir kaseye boşaltıp bir kenarda bekletin.
  2. Şimdi kek için derin ve geniş bir kaba yumuşak yağı, labneyi ve şekeri (ya da balı) koyup mikserin yüksek devriyle 3-4 dakika çırpın. Yumurtaları tek tek içine kırın ve her seferinde mikserle çırpmaya devam edin. Artık püre portakalı katıp yine 1 dakika çırpın.
  3. Sırasıyla kabartma tozu, karbonat, Hindistan cevizi tozu ve fındık ununu katıp yine mikserle çırpıp karıştırmaya devam edin. Çok katı olmayan ama yine boza kıvamında bir kek hamuru elde edeceksiniz.
  4. 25-30 santim çapındaki kelepçeli kek kalıbının altına fırın kağıdı kesip koyun. Fırçayı sıvıyağa batırıp kağıdın üstünü, kek kalıbının kenarlarını iyice yağlayın. Kek kalıbının her yanına 1 kaşık un serpin. Ters çevirip fazlasını lavaboya dökün. Hamuru kalıba aktarın.
  5. 5 dakika önceden ısınmış 170 dereceli alt üst ayarlı fırında en az 45-55 dakika pişirin. Üzeri iyice kızaracak. Çıkarın, soğuyunca kalıptan alın. Üzerine isterseniz hazır çikolatalı sosu pişirip dökün. Ya da pudra şekeri serpin. Dilimleyerek servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle