Sahrap\'tan Ödüllü Keşkek Tarifi

Sahrap'tan Ödüllü Keşkek Tarifi

Kasım 2018'de Massachusetts Eyaletinin başkenti Boston'da gerçekleşen Türk Festivali'ne davetliydim. Mutfağımızda oldukça sık yapılan ve önemli yere sahip olan Keşkek'i Boston Üniversitesi'nde konuklar için yaptım.
(0)
Hazırlama 1,5 saat
10 Kişilik

Sahrap'tan Ödüllü Keşkek Tarifi için Malzemeler

Sahrap'tan Ödüllü Keşkek Tarifi Hazırlanışı

Sahrap\'tan Ödüllü Keşkek Tarifi Tarifi
  1. Aşurelik buğdayı, akan suyun altınca iyice yıkayıp süzdürün. Büyükçe bir tencereye koyup, üzerine 12 bardak oda sıcaklığındaki suyu ilave edin. Tuzunu atın ve orta ısılı ateş üzerinde ara sıra karıştırarak en az 1 saat pişirin. Tadına bakın, buğday iyice yumuşamalı.
  2. Bu arada başka bir tencereye tencereye etleri koyun ve üzerine 12 bardak oda sıcaklığındaki içme suyunu ve yemeklik ince doğranmış soğanı ilave edin. Etler iyice yumuşayıncaya dek haşlayın. (İsterseniz etleri düdüklü tencerede haşlayabilirsiniz. Çünkü normal tencerede en az 2 saat sürebilir.)
  3. Şimdi iyice yumuşayan etleri suyuyla beraber pişen buğdayların olduğu tencereye aktarın. Pişen buğdayların olduğu tencereye aktarın. Kısık ateşte bir tahta kaşıkla etleri ezerek buğdaylarla karıştırın ve 10 dakika daha pişirip ocaktan alın. İsterseniz bir el blendırıyla 30 saniye kadar, çok inceltmeden çekebilirsiniz. Eskiler macun kıvamını tercih ederler ama ben çok hafif sulu, etli pilav kıvamını daha lezzetli buluyorum.
  4. Üzerinin sosu için bir tavaya; tereyağı ve zeytinyağını koyup, orta ısılı ateşte eritin. Toz biber ve kimyonu katıp, yağın iyice köpürüp, kabarmasını bekleyip ocaktan alın. Keşkeğin üzerine aktarıp, karıştırın ve sıcak servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle