Samsun\'un Keşkek Tarifi

Samsun'un Keşkek Tarifi

Anadolunun pek çok yerinde genellikle düğün ve bayram yemeği olarak tercih edilen Keşkek yemeği. yörelere göre farklılık göstererek bazı bölgelerde tavukla bazı yörelerde et ile yapılır.
(1)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Samsun'un Keşkek Tarifi için Malzemeler

Samsun'un Keşkek Tarifi Hazırlanışı

Samsun\'un Keşkek Tarifi Tarifi
  1. Keşkek yapımının ilk aşaması için tavuğu yıkayın ve kağıt havluyla kurulayın. Ardından büyük bir tencereye alın. Üzerine çıkacak kadar soğuk su ve varsa 7-8 adet tane karabiber ekleyip haşlamaya bırakın.
  2. Bir gece önceden bol soğuk suyla ıslattığınız buğdayı, bol su ile yıkayarak süzün. Ardından bir tencereye aktararak, üzerine 4 parmak çıkacak kadar su ilave edin ve orta ısıdaki ocakta haşlamaya bırakın.
  3. Tereyağının yarısını ve tuzu, iyice yumuşayan buğdayın içine koyarak karıştırın. Kaynayan buğdayın altını kısın, dibinin tutmaması için ara sıra karıştırın. Buğday suyunu iyice çekince (helmelenip, buğday iyice yumuşayınca) didiklenmiş göğüs etlerini içine katın.
  4. Büyükçe bir tahta kaşıkla karıştırıp ve ezerek, buğdayla etin iyice karışmasını sağlayın. Bu işleme kısık ateş üzerinde 5-7 dakika devam edin.
  5. Sulu bir etli pilav kıvamında olan keşkeği, servis tabağına boşaltın. Kalan tereyağını ufak bir tavada kızdırın. Toz biberi katarak, kaşıkla karıştırın. Yağ köpüklenip, kabarınca ocaktan alın. Keşkeğin üzerine gezdirip, sıcak servis edin.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle