Cortu Taplaması - Corti Köftesi Tarifi

Cortu Taplaması - Corti Köftesi Tarifi

Bulgur köfteli harika bir yöresel yemek tarifi
(1)
Hazırlama 45 dakika
10 Kişilik

Cortu Taplaması - Corti Köftesi Tarifi için Malzemeler

Cortu Taplaması - Corti Köftesi Tarifi Hazırlanışı

Cortu Taplaması - Corti Köftesi Tarifi Tarifi
  1. Köfteyi hazırlamak için; bulguru geniş ve derin bir kaba koyun. Sıcak suyu ekleyip ağzını kapatın ve 20 dakika kadar bekletin.
  2. Yumuşayıp kabaran bulgurun üzerine unu ve tuzu ekleyin.
  3. Bir kaseye su koyup yanınıza alın. Elinizi sık sık suya batırıp harcı yoğurmaya başlayın. Uzun süre yoğurduğunuz hamurun macun kıvamında olması gerekir.
  4. Elinizi suya batırmaya devam ederek hamurdan kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Parçaları avuçlarınız arasında yuvarlayıp üzerlerine bastırarak yassı hale getirin. Neredeyse çay tabağı büyüklüğünde yassı köfteler hazırlayın. köfteleri bir tabakta biriktirin.
  5. Lahana turşusunu küçük küçük doğrayın. Turşu suyuyla birlikte büyük bir tencereye koyun. İki su bardağı su ekleyip kaynatın.
  6. Hazırladığınız suya kaynayan köfteleri yavaş yavaş aktarın. Hafifçe karıştırın. Yaklaşık 12-14 dakika sonra köfteler pişmiş olacaktır. Ocaktan alın.
  7. Diğer taraftan, soğanı yemeklik incecik doğrayın. Yağı bir tavaya koyup orta ısılı ateşte kızdırın. Soğanı yağda 5-7 dakika kadar kavurun. Kırmızı biberi ekleyip ocaktan alın.
  8. Köfteleri suyuyla birlikte tabaklara koyun. Üzerlerine biberli soğanlı sosu paylaştırıp sıcak sıcak servise sunun.
  9. NOT: isterseniz köfteleri misket büyüklüğünde yapıp kavurmada ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle