Sahrap\'ın Kahvaltılık Biber Sosu Tarifi

Sahrap'ın Kahvaltılık Biber Sosu Tarifi

İşte çok beklenen, çok sorulan kışlık, güzel tarifimiz. Haydi, kışlıklar hazırlansın!
(0)
Hazırlama 1 saat
10 Kişilik

Sahrap'ın Kahvaltılık Biber Sosu Tarifi için Malzemeler

Sahrap'ın Kahvaltılık Biber Sosu Tarifi Hazırlanışı

Sahrap\'ın Kahvaltılık Biber Sosu Tarifi Tarifi
  1. Kapya biberlerin saplarını kesip çekirdeklerini ayıklayın. Yıkayıp süzdürün. İri iri doğrayıp büyük bir robottan geçirin. Kuru fasulye tanesi kadar kalmasına dikkat edin. Çok ince ve püre şeklinde çekersiniz sulanır ve lezzeti gider.
  2. Daha sonra biberleri tencereye alıp kaynamaya bırakın. Kaynayınca salçaları, pul biber ve isotu da katıp karıştırın.
  3. Ayrı bir tavaya (tercihen vok tava) toz şeker, sıvı yağ ve kaya tuzunu alıp orta ısılı ateşte ara ara karıştırarak sosun kızmasını bekleyin. Yağa karışmayan ve altta kalan şeker sütlü kahverengini aldığında yani alttaki şeker karamelize olduğunda, sos da pişmiş demektir. Ocaktan alın ve kaynamakta olan biber salçasının içine dökün. Foş diye ses çıkmalıdır. Ara ara karıştırarak 10 dakika daha sosu kaynatın. Ocaktan alın.
  4. Hazırladığınız salçayı kapaklı kavanozlara ağızlarında 1 parmak boşluk kalacak şekilde doldurup kapaklarını sıkıca kapatın ve ters çevirerek 24 saat bekletin. Soğuduktan sonra tekrar ters çevirin ve güneş görmeyen karanlık bir yerde bekletin. Sosu açtıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza edin. Makarna, kısırla da karıştırabilirsiniz.
  5. Not: Şekerin karamelize olması, sosun tadının daha da lezzet kazanmasını sağlıyor.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle