Ezme Tarifleri

Sofraların, davetlerin olmazsa olmazları arasında yer alır ezmeler. İster salata niyetine ister ana yemeğin tabağına iliştirerek garnitür niyetine sunulabilen ezme çeşitleri, Türk kültüründe kahvaltı sofralarında da oldukça fazla tercih edilir ve tüketilir.

Ezme denilince aklımıza çoğumuzun her ne kadar acılı biber ezmesi gelse de çok farklı ve çok çeşitlidir ezmeler. Kahvaltılarınızda tazecik ekmeğin üzerine ya da kızarmış sıcak bir ekmeğin üzerine de çok yakışmaz mı zaten biber ezmesi? Bizce çok yakışır… Yaz gelince genellikle hanımlar olmak üzere pazara, manava ve marketlere koşulur sebzeler toplanır ve eve gelinir. Ezmeler kaynatılır, hazırlanır ve kışlık olarak kilerimizde ya da mutfağımızda yerini alır ki kışın da bu lezzetten mahrum kalmadan, onları afiyetle tüketebilelim diye. Ezme tarifleri ve çeşitlerini acılı sevmem diyenler de tabii ki acısız olarak ya da daha az acılı olarak hazırlayabilir. Tercih size kalmış!

Bu bilinen meşhur ezmenin yanında sitemizde yer alan daha ne ezmeler var dersiniz? Hemen kısaca göz atalım bence; kerevizli ezme, labneli patlıcan ezme, yoğurtlu havuç ezmesi, avokado ezmesi, ezme biber turşusu, ezme çerkez fasulyesi… Daha ne tarifler ne tarifler. Üstelik yapım şeklini tane tane ve detaylı olarak verdik ki böylelikle ezme tarifi yaparken siz de tane tane, sıkılmadan ve eğlenerek tarifinizi hazırlayabilin. Üstelik bu ezmeleri meze olarak da sunabilir, sofra muhabbetlerinizin eşlikçisi haline de getirebilirsiniz. Her biri birbirinden güzel, “acaba hangisini yapsam?” diyeceğiniz çeşit çeşit ezme tarifleri burada. Ezme fasulye tarifi, patlıcan ezmesi yani meşhur babagannuş, cevizli tarator tarifi, Arnavut biberli ezme tarifi.

Tarifler bizden, karar verip uygulaması bizden. Hem de fotoğraflı tarifler ile yaptığınızın bu tarif olduğuna da emin olabilirsiniz. Şimdi sıra kolları sıvayıp, mutfağa girmekte. Şimdiden sizlerin ellerine sağlık, yapanlara ise afiyet şeker olsun.

Evlerinizi şenlendirecek ezme tarifleri ve çeşitlerine ulaşmak için Sahrap Soysal’ı ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla..