Afyon\'un Kaymaklı Ekmek Kadayıfı Tarifi

Afyon'un Kaymaklı Ekmek Kadayıfı Tarifi

Ekmek kadayıfının leziz tadı, Afyon'un enfes kaymağıyla buluşuyor.
(0)
Hazırlama 30 dakika
8 Kişilik

Afyon'un Kaymaklı Ekmek Kadayıfı Tarifi için Malzemeler

Afyon'un Kaymaklı Ekmek Kadayıfı Tarifi Hazırlanışı

Afyon\'un Kaymaklı Ekmek Kadayıfı Tarifi Tarifi
  1. Önce 2 parçalı ekmek kadayıfını bir tepsiye koyun. Üzerine ılık su (ama parmağı yakmasın) döküp gezdirin. Sonra fazlasını musluğa döküp biraz yumuşatın.
  2. Şimdi ekmek kadayıfını en az 50 cm çapında büyükçe bir alüminyum tepsiye aktarın. Çünkü karamelize edeceğimiz şerbeti döktüğümüzde ekmek kadayıfı şişecek, büyüyüp genişleyecektir.
  3. Büyükçe bir tencereye şekerin yarısını koyun. Orta ısıda bir tahta kaşıkla arada karıştırıp, şekeri ezerek iyice eriyip, karamel rengi oluncaya dek pişirin. Koyu bal kıvamlı şekerin üzerine uçakta durarak (çünkü üzerinize sıçrayabilir), kaynar suyu azar azar aktarın. Şekerin bir kısmı topak topak olacaktır. Tekrar kaynatıp 5-6 dakika kadar topak kalan şekeri de eritin.
  4. Karamel tadındaki karamelize edilmiş şerbeti hemen ekmek kadayıfının üzerine gezdirin. Sonra da ocağın 2 gözünü de kısık ateşe getirip tepsiyi oturtun.
  5. Kalan şekeri ekmek kadayıfının üzerine serpin. Her şeker serpişinizde tepsinin içindeki karamel şerbetten kepçeyle alıp şekerin üzerine gezdirin. Sonra da tepsiyi çevire çevire, yine içindeki şuruptan alıp kadayıfın üzerine gezdirerek pişirmeye devam edin.
  6. Bu işlemleri sürekli tekrarlayıp, kadayıf şurubu iyice çekinceye dek kısık ateşte pişirin. Ocaktan alın. En az 5-6 saat bekletin. Soğutun ve dilimleyerek kaymakla beraber servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle