Sucuklu Tam Tahıllı Ekmek Pizzası Tarifi

Sucuklu Tam Tahıllı Ekmek Pizzası Tarifi

Özellikle mayalı hamur hazırlamak istemeyenler için ekmekten bir hamur yapacağız. Aslında sihirli hamur da dediğim bu teknik, Anadolu’da çok eskiden beri yapılır. Kalan ekmekler ayrıca değerlendirilir.
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Sucuklu Tam Tahıllı Ekmek Pizzası Tarifi için Malzemeler

Sucuklu Tam Tahıllı Ekmek Pizzası Tarifi Hazırlanışı

Sucuklu Tam Tahıllı Ekmek Pizzası Tarifi Tarifi
  1. Büyükçe bir yoğurma kabının içine tavla zarı şeklinde çok minik doğradığınız ekmekleri koyun. Üzerine suyu, zeytinyağını ve kabartma tozunu ekleyip bir kaşıkla iyice karıştırın. 5 dakika sonra da elinizle yoğurmaya başlayın.
  2. Bir taraftan da unu ilave ederek, ekmekler hamur haline gelinceye dek yoğurmaya devam edin. Elinize hafifçe yapışan bir hamur elde edeceksiniz. Hamuru toplayın, üzerine mutfak havlusu kapatın ve oda sıcaklığında 1-2 saat kadar dinlendirin.
  3. Sos için derin ve ufak bir tencereye salçaları, yağı, tuzu ve baharatları koyun. (Bu çok etrafa sıçrayan bir sostur. O yüzden tencereyi tercih edin.) Orta ısılı ateşin üzerinde karıştırarak sosu kaynatın ve hemen ocaktan alın.
  4. Şimdi fırın tepsisini önünüze alın ve 1 kaşık zeytinyağıyla yağlayın. Dinlenen hamuru tepsinin ortasına koyun. Elinizi zeytinyağına batırarak hamuru tepsi boyutuna gelinceye dek yayın. Soğuyan sosu kaşıkla hamurun (Çok kenarlara taşmadan) her tarafına bolca dağıtın.
  5. Peynirin yarısını serpiştirip, sucukları hamurun üzerine sıra sıra dizin. Kalan peynirleri de tekrar serpiştirin. Fırını 200 derece alt-üst ayara getirip 5 dakika önceden ısıtın. Sıcak fırında sucuk pişinceye dek 20 dakika kadar pişirin. Çok da pişirmeyin, kenarları çabuk kızarır. Çıkarın, biraz ılınınca dilimleyerek servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle