Kuru Domatesli Kefirli Ekmek Tarifi

Kuru Domatesli Kefirli Ekmek Tarifi

Kahvaltı için erkenden kalkıp mis gibi bir ekmek yapmaya ne dersiniz? Hem de kuru domatesli ve kefirli enfes bir ekmek!
(0)
Hazırlama 1,5 saat
4 Kişilik

Kuru Domatesli Kefirli Ekmek Tarifi için Malzemeler

Kuru Domatesli Kefirli Ekmek Tarifi Hazırlanışı

Kuru Domatesli Kefirli Ekmek Tarifi Tarifi
  1. Derin bir kasenin içine tuz maya ve kefiri koyup çatalla karıştırıp, bir kenarda 15 dakika bekletin. Şeker ve tuzu ilave edip tekrar çatalla karıştırın. Şeker ve tuzu ilave edip tekrar çatalla karıştırın. Üzerine unları ekleyip yoğurun. Elinize yapışan bir hamur elde edeceksiniz. Hamuru toplayın, kasenin içine 2 çay kaşığı zeytinyağı koyup hamuru içine yerleştirin. Üzerini streç filmle kaplayıp oda sıcaklığında en az 1,5 saat bekletin.
  2. Bu arada kuru domatesleri de sıcak (çok kaynar olmasın) suya koyup 20-30 dakika bekletip, yumuşatın. Çok minik doğrayıp, süzgeçte bekletin.
  3. Mayalanıp kabaran hamurun üzerini açıp, kuru domatesleri katıp, hafifçe yoğurun (zorlandığınız zaman hep elinizi zeytinyağına batırın, daha rahat yoğurursunuz).
  4. Bu arada 20 cm*20 cm gibi kare bir kalıbın (veya başka kalıp da olabilir) içine pişirme kağıdını, kenarlarını dışarıya taşırarak yerleştirin.
  5. Fırçayı batırdığınız zeytinyağıyla iyice yağlayın. Katı hamuru içine koyup, üzerini elinizle düzeltin. Kalıpta da 30-40 dakika bekletin.
  6. 210 derece alt-üst ve turbo ayarlı fırını 10 dakika önceden ısıtın. Fırına dayanıklı bir kaseye su koyup, fırının en alt tabanına koyun. Suyun buharı, ekmeği yumuşak tutacaktır.
  7. Kalıbı fırına koyun, üzeri hafif sarı-kahverengi oluncaya dek 20 dakika pişirip çıkarın. Hafif ılınınca dilimleyerek servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle