Üzümlü Çavdar Unlu Ekmek Tarifi

Üzümlü Çavdar Unlu Ekmek Tarifi

Esmer ekmek sevenler bu tarif tam size göre.
(0)
Hazırlama 2 saat
8 Kişilik

Üzümlü Çavdar Unlu Ekmek Tarifi için Malzemeler

Üzümlü Çavdar Unlu Ekmek Tarifi Hazırlanışı

Üzümlü Çavdar Unlu Ekmek Tarifi Tarifi
  1. Çavdar unu karışımı, tuz ve hazır toz maya (kabartma tozu şeklinde) (toz maya yerine ufalanmış yaş maya da kullanılabilir) derin bir kaba koyulup karıştırılır. Üzerine oda sıcaklığında bekleyen su azar azar aktarılır ve yaklaşık 5-6 dakika, kulak memesi yumuşaklığında, ele yapışan bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulur.
  2. Kuru üzüm de serpiştirildikten sonra tekrar yoğrulur. Üzeri hafif nemli bir mutfak peçetesiyle örtülüp oda sıcaklığında 40-50 dakika kadar dinlendirilir.
  3. İki misli hacme ulaşan hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparılıp avuçlar arasında yuvarlanır. Hamurun ele yapışmaması için eller sık sık sıvıyağa batırılabilir.
  4. Fırın tepsisi 2 yemek kaşığı sıvıyağla yağlanır ve üzerine 1 yemek kaşığı un serpiştirilir. Hazırlanan tombul ekmekler fırın tepsisine en az 3-4 santim aralıklarla yerleştirilir. Ekmekler tepside 20-30 dakika kadar daha bekletildikten sonra üzerlerine fırçayla süt sürülür. 200 dereceye ve alt-üst konuma ayarlanıp 5 dakika önceden ısıtılan fırının en alt katına, ekmeğin kabuğunun sertleşmemesi için ısıya dayanıklı suyla dolu bir kâse ya da fırın kabı yerleştirilir.
  5. Ekmekler yaklaşık 20 dakika, üzerleri kahverengi oluncaya kadar pişirilir. Fırından çıkarılıp soğuması beklenir ve  servise sunulur. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle