Çerkez Peynirli Glutensiz Pizza Tarifi

Çerkez Peynirli Glutensiz Pizza Tarifi

Glutensiz beslenenler için harika bir alternatif! Haydi bugün de evimizde, güzel bir pizza yapalım.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Çerkez Peynirli Glutensiz Pizza Tarifi için Malzemeler

Çerkez Peynirli Glutensiz Pizza Tarifi Hazırlanışı

Çerkez Peynirli Glutensiz Pizza Tarifi Tarifi
  1. Geniş ve derin yoğurma kabına ılık suyu, tuz ve şekeri koyun. yaş mayayı ufalayarak ekleyin. Bir çatalla karıştırın ve 5 dakika bekleyin. Sonra zeytinyağı, yoğurt ve yumurtaları ekleyip tekrar çatalla çırpın.
  2. Artık unu azar azar ekleyerek hamuru yoğurun. Elinize hafif yapışan bir hamur olacaktır, toplayın, ağzını streç filmle kapatın ve oda sıcaklığında 1 saat bekletin. Glutensiz un, buğday unu gibi çok kabarmaz, çok fazla mayalanmaz.
  3. Fırın tepsinizi zeytinyağına batırdığınız fırçayla yağlayın. Biraz sert kıvamlı hamuru parmak uçlarınızla bastıra bastıra tepsiye yayın. Elinizi sık sık zeytinyağına batırarak hamura şekil verip, tepsiye eşit kalınlıkta yayın. Kenarlarını düzeltin. Çatalla 8-10 yerinden delikler açın.
  4. Şimdi sos için bir kaseye; domates püresi, salçalar ve kekiği koyup biraz da tuz atın ve çatalla iyice karıştırın. Kaşıkla sosu hamurun üzerine yayın.
  5. Peynirin (Rendenin büyük değil, küçük gözünde rendeleyin) yarısını serpiştirin. Sucuk dilimlerini dizin. Kalan peyniri de en üste serpiştirin.
  6. Fırını 180 derece alt-üst konuma ayarlayıp 10 dakika önceden ısıtın. Sıcak fırında peynir eriyip iyice kızarıncaya dek en az 30 dakika pişirip çıkarın. Dilimleyerek servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle