Çilek Soslu Profiterol Tarifi

Çilek Soslu Profiterol Tarifi

Herhangi bir meyve sosu kullanılabilir.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Çilek Soslu Profiterol Tarifi için Malzemeler

Çilek Soslu Profiterol Tarifi Hazırlanışı

Çilek Soslu Profiterol Tarifi Tarifi
  1. Su, tuz ve toz şeker küçük bir kaba koyulup üzerine margarin eklenir. Kısık ateşte, yağ eriyip su kaynayıncaya kadar ısıtılır.
  2. Su kaynamaya başlar başlamaz un tencereye aktarılır ve tahta kaşıkla karıştırılmaya başlanır. Kısık ateşte, sürekli ve hızlı hızlı karıştırılmaya devam edilerek un toparlanıp iyice katılaşıncaya kadar, 4-5 dakika pişirilir. İyice katılaşan hamur ocaktan alınır ve ılık hale gelmesi için bir kenarda bekletilir.
  3. Ilık hale gelen hamura yumurtalar tek tek kırılır ve kaşıkla sürekli karıştırılarak un malzemeye yedirilir.
  4. Kulak memesi yumuşaklığına gelen hamur krema sıkacağına doldurulur. Hamurdan bir çay kaşığına kiraz tanesi büyüklüğünde parçalar sıkılıp bu parçalar fırın kağıdı serilmiş tepsiye dizilir.
  5. Hamurlar yaklaşık 5 dakika önceden ısıtılıp 150 dereceye ayarlanmış fırında 25 dakika pişirilip çıkarılır. Üzeri hafifçe sararan profiterollerin soğuması beklenir.
  6. Diğer taraftan, kremanın hazırlanması için; su, margarin, toz şeker ve un küçük bir tencereye koyulur. Kısık ateşte, tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak katılaşıp kaynayıncaya kadar pişirilir. Kaynamaya başlayınca ocaktan alınır.
  7. Çok katı kıvamlı olan bu krema profiterallerin içlerine paylaştırılır. Profiteroller servis tabağına yerleştirilir ve üzerine hazır meyve sosu gezdirilip servise sunulur.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle