Gümüşhane\'nin Cevizli Lokma Tatlısı Tarifi

Gümüşhane'nin Cevizli Lokma Tatlısı Tarifi

Kendinizi şımartmak için harika bir tatlı tarifi! İşte Gümüşhane'nin Cevizli Lokma Tatlısı.
(0)
Hazırlama 1,5 saat
8 Kişilik

Gümüşhane'nin Cevizli Lokma Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Gümüşhane'nin Cevizli Lokma Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Gümüşhane\'nin Cevizli Lokma Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Derin ama büyükçe bir kasenin içine ılık sütü (hafifçe ısıtılmış) ve toz mayayı koyun. Yine hafifçe ısıtılmış suyu da ekleyip tel çırpıcıyla çırpın ve 5 dakika bekletin.
  2. Sonra da unu azar azar ekleyerek tel çırpıcıyla karıştırmaya devam edin. Çok koyu kıvamlı bir hamur elde edeceksiniz. Kek hamurundan çok daha katı olacak.
  3. Hamuru tel çırpıcıyla yukarı doğru kaldırdığınızda su gibi akmayacak, aşağıya doğru parça parça düşecek. Hamurun üzerini bir streç filmle sarın ve oda sıcaklığında en az 1,5 saat bekletin. İyice mayalanıp, kabarmasını bekleyin. Hamurun üzerinde kabarcıklar oluştuğunda mayalanma olmuş demektir.
  4. Şimdi yumurtayı kırıp tel çırpıcıyla tekrar çırpın. Geniş ve kenarları yüksek olmayan bir teflon tencereye (karnıyarık tenceresine) yağı koyup, orta ısıda kızdırın. Hamura bir yemek kaşığı daldırın ve çok doldurmadan çıkarın. Kaşıktaki hamuru, yağa çok yakın mesafeden içine bırakın. Tencerenin dibine giden hamur, şekil alıp, kızarıp yağın yüzeyine çıkacaktır. Bir el süzgeciyle hamurları çevirip, kızarınca süzdürerek yağdan alın. Hamurlarınız şekilsiz de olsa merak etmeyin, lezzetli olacaktır. Peynir ve reçelle servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle