Buharda Limonlu Tavuk Tarifi

Buharda Limonlu Tavuk Tarifi

Bu aynı zamanda çok pratik, lezzetli ve sunumu şık olan bir diyet yemeğidir. Baharat olarak karabiber yerine her bir tavuğa 2-3 adet tane yenibahar kullanabilirsiniz. Isterseniz tavuklerın üzerine toz köri de serpiştirebilirsiniz.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Buharda Limonlu Tavuk Tarifi için Malzemeler

Buharda Limonlu Tavuk Tarifi Hazırlanışı

Buharda Limonlu Tavuk Tarifi Tarifi
  1. Piliç göğüslerinin üzerine sıvıyağı gezdirip tuz ve karabiber serpiştirin.
  2. Piliç göğüslerini defter yaprağı büyüklüğünde kesilmiş dört adet alüminyum folyonun ortasına tek tek yerleştirin.
  3. Üzerlerine domates, yeşil biber, kırmızı biber ve sarmısakları paylaştırın.
  4. İnce kesilmiş limon dilimlerini de en üste koyup folyoları hava almayacak şekilde kapatın.
  5. Düdüklü tencereye 2 su bardağı sıcak suyu aktarın. Isterseniz 1 su bardağı beyaz ya da kırmızı şarap da ekleyebilirsiniz. Böylece değişik bir lezzet elde etmiş olacaksınız.
  6. Paketlenmiş tavukları tenceredeki suyun içine koyup kapağını sıkıca kapatın. Düdüklü tencereyi orta ısılı ateşin üzerine oturtun.
  7. Tavukları, sübaptan buhar çıkıncaya kadar pişirin ve ocağın altını hemen kısın. Kısık ateşte 10 dakika daha pişirip ocaktan alın.
  8. Tencere soğumaya başlayınca basınç göstergesi yeşili gösterecektir. Işte o zaman tencerenin açma düğmesine basıp içerdeki buharın dışarı çıkmasını sağlayın.
  9. Tencerenin kapağını çevirerek açıp paket içindeki tavukları süzerek tencereden alın. Üzerlerindeki folyoyu çıkarıp sıyırarak tavuğu salatayla birlikte servise sunun. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle