Sebzeli Kuzu But Tandır Tarifi

Sebzeli Kuzu But Tandır Tarifi

Bu sosa bayılcaksınız...
(0)
Hazırlama 2 saat
6 Kişilik

Sebzeli Kuzu But Tandır Tarifi için Malzemeler

Sebzeli Kuzu But Tandır Tarifi Hazırlanışı

Sebzeli Kuzu But Tandır Tarifi Tarifi
  1. Kuzu budu 6-7 adet kemikli büyük parçaya böldürülüp geniş ve derin bir kaba alınır. Sosun hazırlanması için; portakal suyu derin bir kaba aktarılır. (Taze sıkılmış yoksa hazır portakal suyundan 2 su bardağı kadar kullanılabilir) İncecik ytemeklik doğranmış olan kuru soğanlar eklenir.
  2. Üzerine ortadan ikiye bölünmüş sarımsaklar, yenibahar (tane karabiber de kullanılabilir) biber salçası, (domates salçası da kullanılabilir) zeytinyağı, soya sosu, tuz ve karabiber eklenip çatal yardımıyla iyice çırpılır. Hazırlanan bu sos kenarda bekleyen et parçalarının üzerine aktarılıp etlerin sosa iyice bulanması sağlanır. Taze biberiye dalı da etlerin üzerine yerleştirilir.
  3. Etlerin olduğu kabın ağzı sıkıca örtülüp buzdolabına koyularak etler bu sosta 3-4 saat ya da bir gece bekletilir ki et marine olup iyice lezzetlensin. Diğer taraftan, domatesler soyulup küp küp doğranır.
  4. Et parçaları sosuyla birlikte düdüklü tencereye yerleştirilir. Üzerine doğranmış domatesler eklenir. Hiç su eklemeden tencerenin kapağı sıkıca kapatılır ve orta ısılı ateşin üzerine oturtulur. Buhar çıkıncaya kadar pişirilip buhar çıkmaya başlayınca hemen ocağın altı kısılır. Etler kısık ateşte 25 dakika daha pişirilip ocaktan alınır. Tencere soğumaya bırakılır. Soğuyan tencerenin kapağı çevrilerek açılır. Et tandırda pişmiş gibi yumuşacık olacaktır. Et parçaları servis tabağına alınıp pilav, püre ya da sebzelerle servise sunulur.
  5. Eğer düdüklü tencere değil, normal tencere kullanılacaksa soslu etin üzerine en az 5 su bardağı su eklenir. Su kaynayınca ocağın altı kısılıp kısık ateşte 2-2,5 saat pişirilir. Dibinin tutmaması için sık sık karıştırılması gerekir. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle