Ağzı Açık Tarifi-Şanlıurfa

Ağzı Açık Tarifi-Şanlıurfa

Şanlıurfa yöresinin karın doyuran, mutlu eden hamur işlerinden ağzı açık... Yöresine göre farklılıklar olsa da sıcağı sıcağına servis edilişi ve lezzeti her yerde aynı.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Ağzı Açık Tarifi-Şanlıurfa için Malzemeler

Ağzı Açık Tarifi-Şanlıurfa Hazırlanışı

Ağzı Açık Tarifi-Şanlıurfa Tarifi
  1. Hamuru hazırlamak için; yoğurdu derin bir yoğurma kabının içine koyun. Kaşık ucuyla karbonatı ekleyip, çatalla çırpmaya başlayın. Tuz, zeytinyağı ve suyu ekleyip yine çırpın.
  2. Unu azar azar ilave edip yoğurmaya başlayın. Kulak memesi yumuşaklığında ve ele hafifçe yapışan bir hamur elde edin. Hamuru toplayıp oda sıcaklığında 1 saat dinlenmeye bırakın.
  3. Diğer taraftan, iç harcını hazırlamak için, kıymayı derin bir kaba koyun. Üzerine rende soğanı, salçayı, ceviz içini, tuz ve pul biberi serpiştirin. Unu da ilave edip sıkıca yoğurun.
  4. Dinlenen hamurdan, ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Bu parçaları bolca un serptiğiniz tezgahın üzerinde merdane yardımıyla çay tabağı büyüklüğünde açın. Böylece yaklaşık 12-15 cm çapında hamurlar elde etmiş olacaksınız.
  5. Sonra da hamurları üzerine kıymalı malzemeden birer tatlı kaşığı kadar koyun. Elinizle bastırarak harcı hamura iyice yayın. Kenarlarını 1 santim kadar üzerine kıvırarak toplayın.
  6. Sıvı yağı geniş bir tava ya da geniş bir tencerede kızdırın. Urfalıların ağzı açık dedikleri börekleri, etli kısımları alta gelecek şekilde kızgın yağa bırakın. Çatalla böreklerin üzerine birkaç delik açın. Böylece börek hava alır ve hamur çok kabarmaz. Önlü arkalı iyice kızaran börekleri sıcak sıcak servise sunun.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle