Peynirli Ağzı Açık Börek Tarifi

Peynirli Ağzı Açık Börek Tarifi

Ev yapımı pide severlere gelsin.
(1)
Hazırlama 20 dakika
8 Kişilik

Peynirli Ağzı Açık Börek Tarifi için Malzemeler

Peynirli Ağzı Açık Börek Tarifi Hazırlanışı

Peynirli Ağzı Açık Börek Tarifi Tarifi
  1. Un, tuz, sirke ve alabildiğince suyu derin bir kaba aktarıp kulak memesi yumuşaklığında ve ele yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Önemli olan hamurun uzun süre yoğrulmasıdır.
  2. Hamuru dört eşit parçaya ayırıp parçaları oklava yardımıyla hazır yufka büyüklüğünde açın.
  3. Margarini eritip dört yufkanın üzerine eşit şekilde yayın. Yufkaları bohça (zarf) şeklinde katlayıp kenara koyun.
  4. Hamurlardan ikisini üst üste koyup tekrar yoğurun. Diğer iki hamur parçasına da aynı işlemi uygulayın. Elde ettiğiniz iki hamur parçasını buzdolabımda 1 saat kadar bekletin.
  5. Diğer taraftan, iç harcını hazırlamak için; beyaz peyniri rendeleyin. Maydanozu ayıklayıp incecik kıyın. Peynir ve maydanozu bir kasede karıştırıp üzerine yumurtayı kırın ve tekrar karıştırın.
  6. Bekleyen hamurdan kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Parçaları pasta tabağı büyüklüğünde açın. İçlerine peynirli karışımdan ikişer üçer yemek kaşığı kadar koyup gül şekli verin ve kenarlarını pili pili kıvırın. İsterseniz börekleri klasik pide şeklinde, ince uzun da yapabilirsiniz.
  7. Börekleri fırın tepsisine yerleştirip önceden 200 dereceye ayarladığınız fırında iyice kızarıncaya kadar pişirip çıkarın. İsterseniz pideler sıcakken üzerlerine yağ da sürebilirsiniz. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle