Külünçe Çöreği-Şanlıurfa

Külünçe Çöreği-Şanlıurfa

Adını Şanlıurfa’nın bir köyünden alan ve 'işlenmemiş altın' anlamına gelen bu yöresel lezzet, eskiden doyurucu ve geç bayatlama özelliği sebebiyle askere gidenlerin yanına erzak olarak konulurmuş.
(1)
Hazırlama 30 dakika
8 Kişilik

Külünçe Çöreği-Şanlıurfa için Malzemeler

Külünçe Çöreği-Şanlıurfa Hazırlanışı

Külünçe Çöreği-Şanlıurfa Tarifi
  1. Bu çörek, uzun süre dayanıklı olduğu için çok miktarlarda yapılır ve kapalı kaplarda saklanır. Derin ve geniş bir kabın içine; zeytinyağı, su, pekmez, şeker, susam, çörek oyu, tarçın, rezene ve mahlebi koyun. Varsa külünce baharatını da ilave edin. Karbonat, kabartma tozunu koyup bir tel çırpıcıyla birkaç dakika çırpın.
  2. Şimdi yavaş yavaş unu eklerken, bir taraftan da yoğurmaya başlayın. Kulak memesinden biraz daha sert ama ele yapışmaya bir hamur elde edeceksiniz.
  3. Hamuru toplayın ve limon kadar parçalar koparıp önce yuvarlayın. Sonra hafifçe un serpilmiş tezgah üzerinde merdaneyle 18-20 cm çapında açın. Bıçakla 4’e bölün. Bir çatalla hamurların üzerini delikleyin.
  4. Aslında üst kısmına külünce nakışı vurulur, şekil verilir hem de kabarması engellenir. Bu şekilde hazırladığınız hamurları pişirme kağıdı serilmiş tepsiye dizin. 10 dakika önceden ısıtılmış ve 190 derecede alt-üst turbo konuma ayarlanmış fırında 25-30 dakika, iyice kızarıncaya dek pişirip çıkarın. Soğuyunca servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle

Çok güzel elinize sağlık. Bende sürekli yapıyorum. Sizin tarifi de uygulayayım. Ben Külünçe baharatı alıyorum. Bu lezzet için...