Tahinli Pekmezli Amerikan Çöreği-Cinnamon Roll Tarifi

Tahinli Pekmezli Amerikan Çöreği-Cinnamon Roll Tarifi

Pekmez ve tahinin bir araya geldiği, leziz hamurla bütünleştiği harika bir çörek tarifi.
(0)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Tahinli Pekmezli Amerikan Çöreği-Cinnamon Roll Tarifi için Malzemeler

Tahinli Pekmezli Amerikan Çöreği-Cinnamon Roll Tarifi Hazırlanışı

Tahinli Pekmezli Amerikan Çöreği-Cinnamon Roll Tarifi Tarifi
  1. Hamur için; ufak bir tencereye bal, tereyağı, tuz, su ve sütü koyun. Orta ısılı ateş üzerinde bir tel çırpıcıyla karıştırarak balı ve yağı eritin. Kaynamasına izin vermeden hemen ocaktan alın ve hemen derin ve büyük bir yoğurma kabının içine aktarın. İçine sıcakken kuru mayayı aktarın ve tel çırpıcıyla iyice karıştırın.
  2. 5 dakika bekleyin sonra da unu azar azar ilave ederek yoğurmaya başlayın. Hamuru toparlayın. Oldukça yumuşak, hafifçe ele yapışan bir hamur elde edeceksiniz. Hamurun üzerini streç filmle sıkıca kapatın ve en az 1 saat bekletin.
  3. Bu arada iç harcı için büyük bir kasede; tahin, pekmez, yumuşak tereyağı, şeker ve ceviz içini tel çırpıcıyla iyice çırparak karıştırın. Koyu boza kıvamında bir harç elde edeceksiniz.
  4. Kabaran hamuru un serpiştirdiğiniz tezgahın üzerine alın ve hafifçe yoğurun. Sonra da hamuru yuvarlayıp, uzun bir rulo haline getirin. Keskin bir bıçakla hamuru 3 parçaya bölün. Bir parçayı yani bezeyi, unlu tezgahın üzerine alıp merdane ile 20 cm*40 cm boyutlarında dikdörtgen bir şekil verin.
  5. Hazırladığınız tahin, pekmezli harçtan hamurun üzerine 5-6 yemek kaşığı kadar koyup her tarafına yayın. Uzun kenarından başlayarak rulo yapın. Keskin bir bıçakla 1 cm eninde hamuru dilimleyin. Hamur dilimlerini fırın kağıdı serilmiş tepsiye yatırarak yerleştirin. Diğer hamur bezelerine de aynı işlemi uygulayın.
  6. Fırını 10 dakika önceden ısıtıp alt-üst 200 dereceye ayarlayın. Sıcak fırında çörekleri üzeri iyice kızarıncaya dek en az 35-40 dakika pişirip, çıkarın. Sıcakken lezzeti doyumsuzdur.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle